Liceum Ogólnokształcące im 27. Wołyńskiej Dywizji AK w Dubience nie zostanie zlikwidowane. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podtrzymał decyzję lubelskiej kurator oświaty, która nie wyraziła zgody na zamknięcie placówki w powiecie chełmskim.
Uchwałę intencyjną w sprawie wygaszenia „mundurówki” rada powiatu podjęła pod koniec 2021 roku. Starostwo chełmskie argumentowało tę decyzję wysokimi kosztami utrzymania, niskim poziomem nauczania i niewielkim zainteresowaniem szkołą ze strony młodzieży.
POSŁUCHAJ: 05.01.2022 Dominik Gil „Czy to koniec dubieńskiej mundurówki?”
Skoro liceum jednak zostaje, starosta chełmski Piotr Deniszczuk ma nadzieję, że sytuacja w placówce się poprawi. – Oczekuję od dyrekcji szkoły i grona pedagogicznego właściwej rekrutacji na wysokim poziomie. Oczywiście oczekujemy również podniesienia poziomu nauczania, bo z tym były troszeczkę problemy.
CZYTAJ: Rodzice, uczniowie i nauczyciele walczą o liceum w Dubience. Proszą o ministerialne wsparcie
Na zamknięcie liceum nie godzili się rodzice, uczniowie i grono pedagogiczne. Jak podkreśla dyrektor szkoły Kazimiera Ciupa przez cały czas społeczność liceum miała nadzieję, że placówka nie zostanie wygaszona. – Pragnę zapewnić, że duch walki o szkołę pozostaje z nami. Nie ustajemy w poszukiwaniu nowych pomysłów na funkcjonowanie, realizujemy zadania zgodnie z harmonogramem, prowadzimy nabór do klasy pierwszej na rok szkolny 2022-2023.
CZYTAJ: Najstarsze liceum mundurowe na Lubelszczyźnie czeka likwidacja? Trwa walka o szkołę w Dubience
Liceum Ogólnokształcące w Dubience powstało w 1975 roku. Obecnie szkoła kształci w specjalizacjach: służba graniczna i edukacja wojskowa.
CZYTAJ: Spór wokół liceum w Dubience. Uczniowie i rodzice nie chcą wygaszenia
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. archiwum