W Lublinie odbędą się obchody 30-lecia działalności Stowarzyszenia Środowiska Borowiczan-Sybiraków. Organizacja zrzesza byłych żołnierzy Armii Krajowej i innych formacji niepodległościowych Polskiego Państwa Podziemnego wywiezionych do łagrów NKWD w rejonie Borowicz i Swierdłowska.
Uroczystości o godz. 9.40 rozpocznie zapalenie zniczy pod Dębami Pamięci, przy dwóch lubelskich szkołach. O 11.00 w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej przy Narutowicza zostanie odprawiona msza w intencji zmarłych i żyjących więźniów łagrów NKWD oraz ich rodzin. Główna część obchodów rozpocznie się o 12.30 w siedzibie lubelskiego IPN przy Wodopojnej.
Pierwszy transport żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego wywiezionych do łagrów NKWD wyruszył z Lublina w 1944 roku. 900. żołnierzy wywieziono z rampy w okolicach ulicy Nowy Świat. W sumie jesienią 1944 roku NKWD aresztowało i wywiozło do Borowicz łącznie prawie 5000 polskich żołnierzy.
Stowarzyszenie stara się upamiętniać losy żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego poprzez budowę pomników, organizowanie uroczystości patriotycznych, upowszechnianie wiedzy historycznej dotyczącej obozów NKWD i współpracę z organizacjami kombatanckimi i szkołami.
TSpi / opr. AKos
Fot. archiwum