Lublin: woda będzie droższa o 40 procent? Propozycja MPWiK na razie odrzucona

4d3e005c 25dd 45a8 93e1 cbfe401efdf9 2022 06 28 174631

Czy mieszkańców Lublina czeka 40 procentowa podwyżka opłat za wodę i odprowadzanie ścieków? Trwa właśnie procedura zmiany obowiązującej taryfy. Dziś (28.06) zapadły pierwsze decyzje.

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie złożyło wniosek o skrócenie obowiązywania obecnej taryfy za wodę. Zaproponowano nowe stawki. To o 12 złotych i 30 groszy łącznej opłaty zza metr sześcienny wody i ścieków – zamiast obecnych 9 złotych i 39 groszy.

CZYTAJ: Lublin: na razie nie będzie podwyżki opłat za wodę i ścieki

Dziś (28.06) na podwyżkę nie zgodziły się Wody Polskie, które taką taryfę muszą zatwierdzić.

– Były przyczyny formalne – tłumaczy zastępca dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Lublinie, Grzegorz Lipczuk. – Brakuje pewnych dokumentów formalnych, które opisywałyby, dlaczego MPWiK zwraca się o skrócenie czasu obowiązywania obecnej taryfy. Były podawane jedynie ceny, o które chciałby wnioskować w nowej taryfie. Wzrost tych cen jest na poziomie około 40%, zarówno jeśli chodzi o dostarczanie wody, jak i odprowadzanie ścieków.  Jeśli wniosek zostanie uzupełniony zgodnie z wytycznymi ustawy, przystąpimy do jego merytorycznej analizy. Wtedy będziemy dopytywać MPWiK o zasadność wzrostu cen.

– Podwyżki nie da się uniknąć, bowiem koszt zakupu energii elektrycznej wzrósł o 11 mln zł – wyjaśnia Magdalena Bożko, rzecznik MPWiK w Lublinie. – Propozycja podwyżki została podyktowana przede wszystkim dramatycznym wzrostem kosztem zakupu energii elektrycznej, który zwiększył się o 369%. Ponadto wpływ na podwyżkę ma znaczący koszt zagospodarowania i wywozu odwodnionych osadów ściekowych. Tutaj mamy dynamikę wzrostu na poziomie 260%. Kolejnym czynnikiem jest rekordowa inflacja, która w maju wyniosła 13,9%. Natomiast w obecnej taryfie, która została zaakceptowana przez Wody Polskie, została ona przewidziana na poziomie do 2%.

Ewentualna podwyżka dotknie mieszkańców Lublina, a także części okolicznych gmin: Jastków, Konopnica i Głusk.

– To coś okropnego, nie wytrzymamy z tym wszystkim. Taki skok cen od razu? Tutaj jest drogo. W podmiejskiej gminie Piaski, gdzie mam mieszkanie jest dużo taniej. Nikt się z tego nie cieszy, ale co możemy z tym zrobić. Nie ma takich podwyżek wynagrodzeń ani rent czy emerytur. Większość mieszkańców to ludzie skromnie zarabiający bądź utrzymujący się z emerytury czy renty. Dlatego każda podwyżka jest tak mocno odczuwalna – skarżą się mieszkańcy.

CZYTAJ: Nowe taryfy za wodę i ścieki w Lublinie zatwierdzone

– Żyjemy teraz w takich realiach, że wszystko idzie do góry, więc myślę, że takiej podwyżki ciężko uniknąć – mówi jednak inny.

MPWiK w ciągu 7 dni ma złożyć wymagane dokumenty do Wód Polskich. A Zarząd Gospodarki Wodnej będzie miał 45 dni na odpowiedź. 

Wnioski o zmianę taryf za wodę złożyły też przedsiębiorstwa wodociągowe z innych samorządów. Jak informuje Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie – propozycja Lublina była najwyższa.

TSpi / opr. ToMa

Fot. pixabay.com

Exit mobile version