Nagrody 21. Festiwalu Dwa Teatry w Zamościu przyznane [ZDJĘCIA]

img 20220613 220551 2022 06 13 231205

Słuchowisko „Edyp w Kolonos” Sofoklesa w reżyserii Mariusza Malca oraz spektakl „Król Edyp” Sofoklesa w reżyserii Jacka Raginisa-Królikiewicza zdobyły Grand Prix 21. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w Zamościu.

W konkursie w tym roku rywalizowało 19 realizacji radiowych oraz 12 produkcji telewizyjnych.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Wielka Gala XXI Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”

Nagrody radiowe

Jury nagrodziło twórców słuchowiska „Edyp w Kolonos”: za reżyserię – Mariusza Malca, za tłumaczenie – Antoniego Liberę, za realizację akustyczną – Andrzeja Brzoskę i za muzykę – Mikołaja Trzaskę. Słuchowisko zostało zgłoszone przez Program Pierwszy Polskiego Radia.

Nagrodę im. Ireny i Tadeusza Byrskich za spektakl wykorzystujący potencjał miejscowego środowiska artystycznego dla twórców słuchowiska zgłoszonego przez Rozgłośnie Regionalne Polskiego Radia otrzymało słuchowisko „Brama” Roberta Wasilewskiego w reżyserii Romualda Wiczy-Pokojskiego. Słuchowisko zostało zgłoszone przez Radio Olsztyn.

Waldemar Modestowicz został nagrodzony za reżyserię słuchowiska „Gra w życie” Maxa Frischa. Jurorzy nagrodę za scenariusz oryginalny przyznali Marcie Rebzdzie za słuchowisko „Dobro wraca podwójnie” w reżyserii Waldemara Modestowicza.

CZYTAJ: Słuchowisko Marii Brzezińskiej nagrodzone na Festiwalu Dwa Teatry 2022

Nagrodę honorową im. Krzysztofa Zaleskiego za twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki umocowaną w pamięci historii dotyczącą problemów współczesności otrzymuje słuchowisko „Zgodna rodzina” według Siarhieja Pryłuckiego w reżyserii Marii Brzezińskiej.

– Była w tej audycji poezja białoruskiego autora, którego osobiście dotknął totalitaryzm. To jest poezja, która domaga się wolności słowa, która jest jak najdalsza od propagandy. To jest bardzo piękna, osobista liryka. Druga nagroda ucieszyła mnie ogromnie. Wiem, że była spora grupa na tym moim pokazie, ogromnie byłam wdzięczna. Dostałam taką samą piękną statuetkę, jaką dostają  laureaci Grand Prix, to są te dwie maski. Nigdy nie dostałam takiej nagrody, także bardzo się cieszę – mówi Maria Brzezińska.

 

Nagrodę za scenariusz będący adaptacją otrzymał natomiast Tadeusz Kabicz za scenariusz słuchowiska „Ciało moje” Marka Pruchniewskiego. Nagrodę Tadeuszowi Kabiczowi wręczała Redaktor Naczelna Polskiego Radia Lublin, Małgorzata Piasecka.

CZYTAJ: Utwory Romantyzmu w aktorskiej interpretacji. W Zamościu trwa festiwal „Dwa Teatry”

Jurorzy docenili też twórców słuchowiska „Krakus” Cypriana Kamila Norwida: Andrzeja Brzoskę za realizację akustyczną i zespół Bastarda, który otrzymał Nagrodę im. Janusza Hajduna za muzykę oryginalną lub opracowanie muzyczne.

Michał Żurawski został uznany najlepszym aktorem za rolę Kelvina w słuchowisku „Solaris” w reżyserii Jarosława Tumidajskiego.

CZYTAJ: Zamość pod znakiem „Dwóch Teatrów”. Trwa wielki festiwal [ZDJĘCIA]

Jurorzy docenili też kreację Mariusza Bonaszewskiego w tym słuchowisku przyznając mu nagrodę aktorską za drugoplanową rolę męską za rolę Snauta.

Za najciekawszą rolę kobiecą jury uznało kreację Karoliny Gruszki w słuchowisku „Ciało moje” w reżyserii Tadeusza Kabicza.

Nagrodę za drugoplanową rolę kobiecą otrzymała Wiktoria Gorodeckaja za rolę Ciotki w słuchowisku „Piesek przydrożny” w reżyserii Romualda Wiczy-Pokojskiego.

CZYTAJ: Zamość pod znakiem „Dwóch Teatrów”. Trwa wielki festiwal [ZDJĘCIA]

Honorowa nagroda zespołowa dla producenta słuchowisk powędrowała do Programu Pierwszego Polskiego Radia za swoją ofertę programową.

O nagrodach w konkursie słuchowisk zadecydowało jury w składzie: Magdalena Miecznicka, Jacek Kopciński, Krzysztof Herdzin, Jarosław Gajewski i Maciej Wojtyszko.

Nagrody telewizyjne:

Jury nagrodziło twórców spektaklu „Król Edyp”: za reżyserię – Jacka Raginisa-Królikiewicza, za rolę Edypa Marka Nędze, za kreację Kreona – Mariusza Jakusa, za rolę Koryfeusza – Marcina Czarnika, za muzykę – Antoniego Wojnara, a za zdjęcia – Andrzeja Musiała.

CZYTAJ: W Zamościu jak w Wenecji. Karnawałowa Arlekinada na Rynku Wielkim

Nagrodę za reżyserię spektaklu „Stara kobieta wysiaduje” Tadeusza Różewicza otrzymał Andrzej Barański.

Za adaptację dramatu „Krawiec” Sławomira Mrożka jury wyróżniło ex aequo Macieja Dancewicza i Marka Bukowskiego.

Nagroda za zdjęcia do tej produkcji oraz przedstawienia „Stryjeńska. Let’s dance Zofia” Angeliki Kuźniak, w reżyserii Mariusza Bonaszewskiego i Anny Dudy trafiła do Arkadiusza Tomiaka.

CZYTAJ: „Dwa Teatry” w Zamościu. Święto twórców, radiosłuchaczy i telewidzów

W kategorii kostiumów wyróżniono Martę Grudzińską za stroje do spektaklu „Krawiec”, a za scenografię do telewizyjnej realizacji „Balladyny”, w reżyserii Wojciecha Adamczyka – Marka Chowańca.

Nagroda im. Janusza Hajduna za muzykę oryginalną powędrowała do Tomasza Sroczyńskiego za ścieżkę dźwiękową do realizacji „Matka odchodzi” Tadeusza Różewicza, w reżyserii Przemysława Stippy.

Laureatem wyróżnienia za twórczą realizację telewizyjną spektaklu teatralnego został Marek Bik, który pracował przy przestawieniu „Akompaniator” Anny Burzyńskiej, w reżyserii Adama Sajnuka.

ZOBACZ ZDJĘCIA: XXI Festiwal „Dwa Teatry” – dzień trzeci

Statuetkę za montaż otrzymał Szymon Sabarański za spektakl „Król Edyp”. Za najlepszą rolę kobiecą jury uznało kreacje Matki Magdaleny Kuty w przedstawieniu „Matka odchodzi”, a za rolę męską nagrodzono Piotra Polka, który wcielił się w Leona w „Akompaniatorze”.

Nagroda Honorowa im. Krzysztofa Zaleskiego za twórczość odrzucającą stereotyp i łatwe nowinki, umocowaną w pamięci historii dotyczącą problemów współczesności trafiła do Andrzeja Barańskiego za spektakl „Stara kobieta wysiaduje”.

ZOBACZ ZDJĘCIA: XXI Festiwal „Dwa Teatry” – dzień drugi

Wyróżnienia specjalne Związku Artystów Scen Polskich powędrowały do aktorów: Lidii Sadowej za rolę Goplany w telewizyjnej realizacji „Balladyny” oraz Lecha Łotockiego za kreacje Bezdomnego w „Polowaniu na karaluchy” Janusza Głowackiego w reżyserii Michała Szcześniaka i Tejrezjasza w „Królu Edypie”.

W jury konkursu spektakli telewizyjnych zasiedli: Halina Łabonarska, Elżbieta Wrotnowska-Gmyz, Hadrian Filip Trębicki, Wojciech Tomczyk i Jerzy Zelnik.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Gala otwarcia XXI Festiwalu „Dwa Teatry”

IAR / AP / opr. AKos

Fot. Iwona Burdzanowska

Exit mobile version