12.06.2022 Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa

img 4130 2022 06 08 181904

„Kazimierz Dolny – nieopisany raj” taki tytuł nosi nowa książka Wandy Michalak. Kazimierz często bywa nazywany rajem. Autorka pyta: „Jeśli tak, to czy ten raj jest po prostu nieopisanie piękny, czy tylko nie został wystarczająco opisany?”. Wanda Michalak przedstawia w książce przede wszystkim ludzi pióra urodzonych w Kazimierzu oraz bywających tutaj i poruszających kazimierskie tematy. Ale znajdą się też w książce sylwetki twórców związanych z miasteczkiem, nawet jeśli o Kazimierzu nie pisali. Wanda Michalak to absolwentka polonistyki i dziennikarstwa (UAM) oraz muzeologii (UJ). W latach 2005-2016 kierowała Domem Kuncewiczów, oddziałem Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Utworzyła i wydawała czasopismo literackie „Klematis”, pisała miniatury teatralne wystawiane na muzealnej scenie. Ich bohaterami byli m. in. Maria i Jerzy Kuncewiczowie, George Sand, Julia Hartwig, Zbigniew Herbert. Jest też autorką baśni „Gdzie jesteś, wróżko?” (1979), powieści „Wielkie nieba! Fuga” (2004), dramatu „Stół” (2007), tomu poezji „Pacynki i zioła” (2019) i zbioru esejów „Literackie noblistki. Piętnaście lasek dynamitu” (2020). O swojej najnowszej książce opowie w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”.

Andrzej Titkow, poeta i reżyser przyjechał do Muzeum Czechowicza w Lublinie na wystawę poświęconą prababce, poetce Franciszce Arnsztajnowej. Ekspozycję „Lustra. Franciszka Arnsztajnowa ukazującą biografię i twórczość poetki żyjącej na styku kultury żydowskiej i polskiej, na przełomie XIX i XX stulecia, zmierzchającej belle époque oraz rodzącej się nowoczesności, secesji z początku wieku i artystycznego modernizmu lat międzywojennych można oglądać przy ul. Złotej 3 do końca października. Z Andrzejem Titkowem reżyserem m.in. filmu „Album rodzinny” porozmawiamy o odkrywaniu przeszłości, najnowszych wierszach, lekturach, które się nie starzeją i przyjrzymy się kilku zdjęciom.

O tym, kiedy bywa szczęśliwy mówił niedawno w Teatrze Starym Piotr Cieplak, jeden z najważniejszych polskich twórców teatralnych. Rozmowę prowadził Łukasz Drewniak. Przywołamy jej fragment w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”.

W 327 odcinku słuchowiska „Bazarek” o zazdrości i czytaniu do góry nogami.

W prezencie książki od Wydawnictwa MG, Nasza Księgarnia i Znak.

Fot. Grażyna Lutosławska

Exit mobile version