Opaski bezpieczeństwa trafią do seniorów w Łukowie

hands 981400 1920 2020 04 15 205306 750x375 2022 06 07 183935

50 seniorów z Łukowa otrzyma bezpłatnie opaski bezpieczeństwa. Miasto przystąpiło do ogólnopolskiego programu „Korpus Wsparcia Seniorów”. Dzięki temu osoby powyżej 65. roku życia będą mogły skorzystać z teleopieki. Stan ich parametrów życiowych będzie monitorowany. W sytuacjach zagrażających życiu otrzymają natychmiastową pomoc. Jak informuje kierownictwo Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, zainteresowanie programem przerosło oczekiwania. Chęć przystąpienia do programu zgłosiło blisko 120 osób.

– Teleopaski bezpieczeństwa to odpowiedź na potrzeby osób starszych w mieście – podkreśla przewodnicząca łukowskiej rady seniorów Anna Tymińska, która projekt konsultowała z członkami rady. – Mamy bardzo dużo samotnych osób, których dzieci mieszkają za granicą. Ten szybki kontakt z bazą, która może im pomóc, jest bardzo ważny. 

– To jest pomocne dla starszych osób – przyznają seniorki z Łukowa. – Gdy ktoś jest chory na cukrzycę czy ma wady serca, dobrze mieć taką opaskę. Mogą się zdarzyć różne sytuacje. To dobre dla seniorów, szczególnie jak są sami. Ja mam i ciśnienie, i cukrzycę, przydałaby się taka opaska.

– Obecnie szukamy firmy, która dostarczy nam opaski i będzie zajmowała się procesem teleopieki – informuje zastępca burmistrza Łukowa Mateusz Popławski. – Opaska będzie cały czas monitorowana przez centrum teleopieki. Senior będzie cały czas badany, jego podstawowe funkcje życiowe – jak tętno czy saturacja – będą badane przez tę opaskę. Każda opaska będzie wyposażona w detektor upadku. Wtedy automatycznie zgłosi się ratownik medyczny i będzie próbował wyjaśnić, co się wydarzyło. Na opasce znajdować się będzie przycisk SOS. Kiedy senior będzie potrzebować kontaktu z ratownikiem medycznym, będzie mógł włączyć i skontaktować się z teleopieką.

– Na podstawie otrzymanych środków ustaliliśmy, że 50 osób otrzyma to dofinansowanie. Ale takie rozstrzygnięcie będzie dopiero po tym, jak wyłonimy firmę i zobaczymy, jaki będzie koszt zakupu opaski łącznie z teleopieką – zaznacza kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łukowie, Anna Strzyżewska. 

– Na terenie Polski działa kilkanaście, może kilkadziesiąt firm, które już fachowo zajmują się teleopieką. Pandemia COVID-19 wmusiła na nas innowacje w tej dziedzinie życia. Czekamy na oferty firm – dodaje Mateusz Popławski. 

– Pożyczamy opaski, których zadaniem jest pomiar parametrów życiowych – mówi Piotr Frankowski, pracownik bialskiego szpitala prowadzący wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego przy ul. Spółdzielczej w Białej Podlaskiej. – Te opaski popularnie nazywane są opaskami help. To chyba dobra nazwa, bo one bardzo pomagają osobom, których stan zdrowia może ulec nagłemu pogorszeniu lub też mają problemy z pamięcią, osobom starszym. Ta opaska może im często pomóc, a nawet uratować życie.

Na realizację programu „Korpus Wsparcia Seniorów” miasto Łuków otrzymało 50 tys. złotych z budżetu państwa. Projekt będzie realizowany od lipca do końca tego roku.

MaT / opr. WM

Fot. pixabay.com

Exit mobile version