Prokuratorzy z Lubelskiej Prokuratury Krajowej doprowadzili do skazania ośmiu członków zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej VAT – poinformował Dział Prasowy Prokuratury Krajowej. Na najwyższą karę sąd skazał Dariusza Cz., który za kierowanie grupą oraz udział w wyłudzaniu VAT trafi na 7 lat i 6 miesięcy do więzienia.
Akt oskarżenia przeciwko grupie wyłudzającej VAT skierował Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie w sierpniu 2020 roku do Sądu Okręgowego w Częstochowie. „Sąd Okręgowy w Częstochowie podzielił zarzuty prokuratora i uznał 7 oskarżonych za winnych popełnienia przestępstw m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy, przestępstw tzw. zbrodni fakturowych i przestępstw karnoskarbowych” – przekazał Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.
„Sąd skazał Dariusza Cz. za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą oraz udział w procederze związanym z uzyskiwanie nienależnego zwrotu podatku VAT na karę łączną 7 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności. Pozostałych oskarżonych uznał za winnych udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i działań związanych z uzyskiwaniem nienależnego zwrotu podatku VAT” – podkreśliła PK.
„Daniel J. został skazany na karę łączną 5 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności, Krystian J. karę łączną 3 lat i 3 miesięcy pozbawienia wolności oraz grzywnę łączną w wymiarze 250 stawek dziennych przy ustaleniu wysokości jednej stawki na kwotę 110 złotych, Kamila K. na karę łączną 3 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności. Dawid K. na karę łączną 2 lat i 3 miesięcy pozbawienia wolności. Za udzielenie pomocy do tego procederu Sylwester K. został skazany na karę łączną 1 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres 2 lat tytułem próby i karę grzywny w wysokości 20 stawek dziennych przy ustaleniu wysokości jednej stawki na kwotę 110 złotych” – podała PK.
Prokuratorzy wskazali, że kolejny z oskarżonych Rafał K. został skazany na karę 1 roku i 3 miesięcy pozbawienia wolności i grzywnę w wysokości 300 stawek dziennych przy ustaleniu wysokości jednej stawki na kwotę 150 złotych. „Ponadto Sąd orzekł wobec Rafała K. przepadek równowartości korzyści majątkowej osiągniętej z przestępstwa w kwocie ponad 53 tysięcy złotych oraz ściągnięcie równowartości korzyści majątkowej osiągniętej z przestępstw karnoskarbowych wobec Dariusza Cz., Daniela J., Krystiana J., Kamili K. i Dawida K. w łącznej kwocie ponad 1,2 miliona złotych” – przekazała PK.
Jak podkreślił Dział Prasowy PK zarządzane przez skazanych podmioty gospodarcze biorące udział w karuzeli podatkowej zajmowały się obrotem dwoma rodzajami produktów. „Pierwszą grupę stanowiły produkty spożywcze typu FMCG takie jak kawa, napoje energetyczne czy słodycze. Jako drugi przedmiot obrotu w wystawianych fakturach VAT deklarowano produkty przemysłowe w postaci granulatu bralenu i folii strech. Produkty przemysłowe nie były nigdy przedmiotem obrotu. W ich miejsce przewożono poza granice Polski odpady przemysłowe tylko z wyglądu przypominające granulat bralenu” – tłumaczyła PK.
„W toku śledztwa prowadzonego w Lubelskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w zakresie czynów polegających na uzyskaniu nienależnego zwrotu podatku VAT prokurator skierował łącznie 5 aktów oskarżenia. Dotychczas prokurator oskarżył 47 osób o przestępstwa polegające na uzyskaniu nienależnego zwrotu podatku VAT, w tym 4 osoby kierujące zorganizowaną grupą przestępczą oraz głównych beneficjentów popełnianych przestępstw” – podała PK. Dodała przy tym, że objęte zarzutami kwoty uszczupleń należności wynoszą co najmniej 10 milionów złotych.
W toku śledztwa w prokuraturze przesłuchanych zostało dotychczas ponad 540 świadków. „Prokurator dokonał zabezpieczeń majątkowych na poczet przyszłych kar, na podstawie których zabezpieczono mienie o łącznej wartości ponad 9 milionów złotych” – dodała PK.
RL / PAP / opr. WM
Fot. Fot. pixabay.com