Osuchy: droga krzyżowa partyzanckim śladem

dsc 7164 2022 06 19 105733

Partyzancka droga krzyżowa kardynała Stefana Wyszyńskiego w niedzielę 19 czerwca poprzedzi główne obchody 78. rocznicy bitwy pod Osuchami – największego starcia zbrojnego partyzantów AK i Batalionów Chłopskich z Niemcami w czasie II wojny światowej.

– Drodze krzyżowej patronuje Prymas Tysiąclecia, który był kapelanem AK, a  każdy z krzyży poświęcony jest konkretnemu oddziałowi partyzanckiemu – mówi współorganizatorka wydarzenia, Wiesława Kubów. – Przejdziemy szlakiem leśnym, po trzeciej linii okrążenia, gdzie złożona została największa ofiara krwi chłopców Oddziałów Leśnych Armii Krajowej podczas bitwy nad Sopotem. Głównym zamysłem organizowanej od 2019 roku drogi krzyżowej jest oddanie czci i modlitwa za tych, których kości pozostały w ostępach leśnych. Jest to lekcja patriotyzmu.

Do bitwy pod Osuchami doszło w dniach 25-26 czerwca 1944 roku. W walkach poległo około 240 partyzantów, w tym wielu dowódców oddziałów. Zamordowano także 509 mieszkańców pobliskich wsi, a osiem wiosek, w tym Osuchy, zostało spalonych. Po bitwie Niemcy prowadzili zakrojoną na szeroką skalę akcję poszukiwania ocalałych partyzantów.

W sumie operacji „Sturmwind II” zginęło lub zostało rannych 700 żołnierzy niemieckich. Straty partyzanckie wyniosły około 900 zabitych i zamordowanych. 

Prymas Tysiąclecia w latach 1941-1942 był kapelanem oddziałów Armii Krajowej na Zamojszczyźnie. W maju 1947 roku biskup Stefan Wyszyński odwiedził cmentarz partyzancki w Osuchach, żeby modlić się nad grobami tych, którzy zginęli w walce z Niemcami.

Droga krzyżowa prowadzi szlakiem przez miejsca najkrwawszych starć największej bitwy partyzanckiej na terenach polskich w trakcie II wojny światowej. Każdy z krzyży poświęcony jest konkretnemu oddziałowi walczącemu w czerwcu 1944 roku nad płynącą przez Osuchy rzeką Sopot. Początek wydarzenia o godzinie 15:00.

PaSe / TsF / opr. ToMa / WM

Fot. archiwum

Exit mobile version