Półpodziemne pojemniki na śmieci, stacje wody pitnej. Nowoczesne rozwiązania w Chełmie

289535546 5538161116195006 5429791091431457317 n 2022 06 23 173317

W Chełmie rozpoczęła się instalacja półpodziemnych pojemników na odpady komunalne. Łącznie ma ich być 79. To jedno z wielu zadań ujętych w innowacyjnym projekcie, dotyczącym gospodarki odpadami.

W ramach tego samego przedsięwzięcia zamontowane zostaną także m.in. podziemne pojemniki na odpady, 500 betonowych śmietniczek oraz 150 pojemników na psie nieczystości. Skorzystają także placówki miejskie, w których pojawią się stacje wody pitnej.

– To system nowoczesnych rozwiązań, których dotychczas w Chełmie nie było – mówi Damian Zieliński z Gabinetu Prezydenta Miasta Chełm. – Projekt dotyczący systemu gospodarki odpadami komunalnymi, który obecnie realizujemy, jest bez wątpienia największym projektem tego typu realizowanym dotąd przez miasto Chełm. Jego celem jest poprawa systemu gospodarki odpadami komunalnymi oraz jego unowocześnienie. Dzięki temu poprawimy również estetykę naszego miasta, bez wątpienia podniesie się również poziom czystości. Jest to duże, kompleksowe przedsięwzięcie, na które składa się zarówno montaż pojemników na odpady, jak i budowa nowego punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Spółka Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej zamówiła już dwa specjalistyczne pojazdy, za pomocą których możliwe będzie opróżnianie półpodziemnych i podziemnych pojemników na odpady, które w ramach tego projektu znajdą się na terenie miasta Chełm. Spółka ma umowę na odbiór odpadów do końca roku, natomiast te pojazdy znajdą się na wyposażeniu spółki już wczesną jesienią.

CZYTAJ TEŻ: Włodawski rynek przeszedł rewitalizację. Otwarcie już w lipcu

– Według mnie to jest nowoczesny, wydajny i sprzyjający środowisku sposób na rozładowanie problemu przepełnionych tradycyjnych koszy. Takie pojemniki będą również sprzyjały estetyce miejsc, w których zostaną zamontowane – mówi mieszkanka Chełma. – Im więcej śmietników, tym czyściejsze miasto – dodają inni.

Są też odmienne głosy: – To nie jest najlepszy pomysł, chociażby z tego względu, że koszty wdrożenia takiego projektu będą niesamowicie duże – zaznacza jeden z mieszkańców. – Proponowałbym inny pomysł: wybudować podziemne garaże przy domach – dodaje.

– W ramach projektu śmieciowego, który zakłada budowę półpodziemnych i podziemnych pojemników na odpady, a także nowych śmietniczek na terenie miasta, realizowane są także jego inne, nieco pomniejsze, aczkolwiek tak samo istotne elementy – podkreśla Damian Zieliński. – Mowa m.in. o pojemnikach na odpady, które trafią do szkół, których organem prowadzącym jest miasto Chełm – w tym przypadku jest mowa o 60 pojemnikach. W ramach tego samego projektu w miejskich jednostkach instalowane są również stacje wody pitnej. Jak dotąd takie stacje zamontowano m.in. w Młodzieżowym Domu Kultury, Urzędzie Miasta, I LO, Szkole Podstawowej nr 8 czy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Kolejne będą montowane m.in. w szkołach średnich, podstawowych, przedszkolach, Chełmskim Domu Kultury czy w MOPRze. Montaże planowane są po 29 czerwca.

CZYTAJ TEŻ: Zmiany personalne w Archidiecezji Lubelskiej 2022. Nowi proboszczowie w Lublinie i Chełmie [LISTA]

– Cieszymy się, że na terenie naszego miasta montowane są obecnie w szkołach i innych placówkach źródełka wody pitnej – mówi Katarzyna Langiewicz z biura obsługi spółki Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. – Wiemy, że nawyk picia wody z kranu należy kreować już od najmłodszych. Poidełka podłączane są bezpośrednio do sieci wodociągowej, dzięki czemu bardzo dobrej jakości woda dostępna będzie bez limitu. Miejska kranówka w niczym nie ustępuje wodom butelkowanym.

Wykonawca – firma Polskie Pojemniki – ma czas na realizację zadania do końca listopada. Projekt otrzymał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości ponad 6 mln zł.

NowA/ opr. DySzcz

Fot. nadesłane

Exit mobile version