Ponad 3600 dzieci z województwa lubelskiego przebywa w pieczy zastępczej. Większość z nich – prawie 2700 – wychowuje się w rodzinach zastępczych oraz rodzinnych domach dziecka.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Konferencja „Prawo dziecka do rodziny”
O prawie dziecka do rodziny rozmawiają uczestnicy konferencji w Lublinie.
– Priorytetem jest to, żeby dziecko wychowywało się w rodzinie biologicznej, ale nie zawsze jest to możliwe – mówi dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Lublinie Małgorzata Romanko. – W naszym województwie ponad 3600 dzieci wychowuje się poza rodziną biologiczną. Przesłaniem naszej konferencji jest przekazanie wiedzy służbom, które organizują pieczę zastępczą, aby wnikliwie pochylały się nad dobrem dziecka i podejmowały wszelkie działania, aby dziecko miało szansę wychowywać się w rodzinie, a nie w pieczy instytucjonalnej. Priorytetem jest rodzina biologiczna. Jeżeli rodzina biologiczna nie spełnia swojej funkcji, dziecko winno być przysposobione. Jeżeli na to nie ma szans, to rodzinna piecza zastępcza – dodaje Małgorzata Romanko.
CZYTAJ: „To nie zawód, a powołanie”. W powiecie hrubieszowskim powstał pierwszy rodzinny dom dziecka
Na terenie województwa lubelskiego działa ponad 90 instytucjonalnych domów dziecka. Według danych z ubiegłego roku przebywa w nich 931 wychowanków.
MaK / opr. PrzeG
Fot. archiwum