Prezentacja „Media społecznościowe jako narzędzia postprawdy”, 20.06.2022. Prowadzenie: dr hab. Jakub Nowak, adiunkt w Zakładzie Dziennikarstwa na Wydziale Politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Głównym tematem prezentacji jest odpowiedź na pytanie, jaki jest związek między zmianami w ramach współczesnych rynków medialnych i społecznych praktyk korzystania z mediów a rozwojem zjawiska określanego mianem postprawdy. Obserwujemy rewolucyjne transformacje cyfrowych mediów, polegające między innymi na gwałtownym wzroście znaczenia tak zwanych platform społecznościowych i związane z nimi przemiany w sposobach dystrybucji i odbioru treści medialnych przez ludzi. Spada znaczenie mediów tradycyjnych, rzetelnych treści dziennikarskich i wiedzy eksperckiej. Jednocześnie większą sieciową widoczność zyskują treści, które nie mają pozytywnego związku z faktami – rośnie znaczenie nieświadomej dezinformacji, treści w oczywisty sposób kłamliwych i materiałów, których w ogóle nie da się zweryfikować jako odpowiadających rzeczywistości bądź nie, takich jak internetowe memy. W prezentacji omówione zostaną kluczowe aspekty tych zjawisk: zmiany technologiczne i rynkowe, nowe praktyki odbiorcze ludzi, nowe sposoby dystrybucji treści medialnych, znaczenie internetowych memów jako sieciowego gatunku medialnego o zbiorowym, anonimowym autorstwie.
Projekt edukacji medialnej realizowany jest przez Radio Lublin we współpracy z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej oraz Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Zawodowego Nauczycieli.
Fot. RL