Prezydent Andrzej Duda: Środki z Krajowego Planu Odbudowy będą służyły dobru wspólnemu [WIDEO]

mid 22602486 2022 06 02 180216

– Wyrażam wielką satysfakcję, że przygotowana przeze mnie nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym doprowadziła do porozumienia na szczeblu parlamentarnym i w ramach Unii Europejskiej. Komisja Europejska wczoraj (01.06) anonsowała swoją pozytywną opinię do polskiego KPO – powiedział w czwartek (02.06) prezydent Andrzej Duda.

Na wspólnej konferencji prasowej z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen i premierem Mateuszem Morawieckim, prezydent wyraził wielką satysfakcję, że zainicjowana przez niego nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym dotycząca odpowiedzialności zawodowej sędziów, doprowadziła do porozumienia zarówno na szczeblu parlamentarnym, jak i w ramach UE.

CZYTAJ:  Komisja Europejska zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy

Duda przypomniał, że Komisja Europejska w środę anonsowała swoją pozytywną opinię do polskiego Krajowego Planu Odbudowy. – Cieszę się, że ma to wszystko razem przełomowe znaczenie także i dla uzyskania przez Polskę w przyszłości środków, które będą prowadziły do nowoczesnej gospodarki, do stworzenia szansy, żeby Polska była nowocześniejsza, żeby nowocześniejsza była też UE – powiedział prezydent. Jak dodał: – Środki z KPO będą służyły dobru wspólnemu, infrastruktura, którą sfinansują, będzie się przyczyniać do budowy lepszego świata.

Europa jest wspólna – sukcesy Polski są sukcesami Unii

– Europa jest nasza wspólna – wszystko to, co jest w ramach Unii Europejskiej sukcesem Polski, jest także sukcesem UE, a to, co jest sukcesem UE, jest też sukcesem Polski – powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda. Jak mówił, gdy Polska się rozwija, korzystają z tego także mieszkańcy innych krajów.

Andrzej Duda podczas późniejszej wspólnej konferencji prasowej podziękował szefowej KE za obecność w Warszawie. – Chcę ogromnie podziękować za spotkania, które miałem przyjemność z nią odbyć w ostatnim czasie, poczynając od tego pierwszego spotkania w Brukseli, kiedy projekt nowelizacji ustawy o SN  został złożony, kiedy omawialiśmy razem ten projekt, gdy mówiłem, jakie są jego założenia i że w gruncie rzeczy korespondują z tzw. kamieniami milowymi zgłaszanymi w ramach KE – powiedział.

Podkreślił, że Ursula von der Leyen, działając jako przewodnicząca Komisji, „uczyniła tak wiele, by ten przełom mógł nastąpić, by ten dzisiejszy dzień także i (aby) to nasze dzisiejsze spotkanie tu było możliwe”.

Dziękował również za wkład premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i jego współpracownikom, „za negocjacje, które przez cały ten czas prowadzili”, a także wszystkim, którzy w parlamencie prowadzili prace nad zaproponowanymi rozwiązaniami. Podkreślił, że doprowadziło to „do zgodnych decyzji parlamentu, a w efekcie – prowadzi nas także do porozumienia na szczeblu europejskim”.

– Europa jest nasza wspólna. Wszystko to, co jest w ramach Unii Europejskiej sukcesem Polski, jest także w istocie sukcesem UE, a to, co jest sukcesem UE, w rzeczywistości jest także sukcesem Polski – podkreślił prezydent. Jak mówił, jeśli w Polsce rozwijają się sieci energetyczne, jest nowoczesna infrastruktura, z założenia korzystają z tego także mieszkańcy innych krajów.

Polska jest jedną z głównych lokomotyw Europy

– Polska wraz z silnym i stabilnym wzrostem gospodarczym jest jedną z głównych lokomotyw Europy – powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, Krajowy Plan Odbudowy będzie wspierał zarówno rozwój Polski, jak i całej Europy.

Szef rządu podczas wspólnej konferencji prasowej podkreślił, że „ambitna Unia Europejska musi obejmować także ambitny budżet, który pozwala realizować projekty o strategicznym zasięgu”.

Jak dodał, do takich projektów należy transformacja energetyczna i klimatyczna.

– Dobrze się stało, że w ślad za wychodzeniem z pandemii uzgodniliśmy bardzo duży budżet Krajowego Planu Odbudowy. To budżet, który będzie wspierał zarówno rozwój Polski, jak i całej Europy – powiedział premier.

Jak zaznaczył, „Polska wraz z silnym wzrostem gospodarczym jest jednym z silników Europy, jest jedną z głównych lokomotyw Europy”. – Wystarczy popatrzeć na wzrost gospodarczy, ale także na zrównoważenie parametrów makroekonomicznych i tych związanych z finansami publicznymi – podkreślił Morawiecki.

Środki z KPO będą przeznaczone w dużym stopniu na transformację energetyczną

– Środki z KPO w dużym stopniu zostaną przeznaczone na transformację klimatyczną i energetyczną. To dobrze przysłuży się polskiej gospodarce i społeczeństwu, a także pozwoli zwalczyć uzależnienie Europy od surowców energetycznych z Rosji – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu podkreślił, że środki z Krajowego Planu Odbudowy w dużym stopniu zostaną przeznaczone na transformację klimatyczną i energetyczną.

– Jestem głęboko przekonany, że to dobrze przysłuży się polskiej gospodarce, polskiemu społeczeństwu i temu, aby zwalczyć strategiczne zagrożenie, które dzisiaj ujawniło się z całą swoją mocą, czyli uzależnienie Europy od surowców energetycznych z Rosji – powiedział premier.

Odnosząc się do toczącej się na Ukrainie wojny, Morawiecki zwrócił uwagę, że Ukraińcy walczą o wartości europejskie, jak prawo do życia, wolność, suwerenność. Oświadczył, że Ukraina musi przetrwać jako niezależne państwo, a Rosja nie może odnieść sukcesu w tej wojnie.

Premier poprosił szefową KE – w imieniu ukraińskich władz, z którymi spotkał się w środę – o jak najdalej idącą pomoc w wypracowaniu dla Ukrainy statusu kraju kandydującego do UE.

Na pewno nie dopuścimy do anarchii w systemie wymiaru sprawiedliwości

– Na pewno nie dopuścimy do anarchii w systemie wymiaru sprawiedliwości, ponieważ do suwerennej decyzji każdego państwa członkowskiego należy właśnie to, aby ten system działał jak najlepiej – powiedział premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji prasowej z szefową KE Ursulą von der Leyen i prezydentem Andrzejem Dudą.

Szef rządu ocenił, że w „naszym interesie jest to, aby wszyscy sędziowie byli maksymalnie niezależni, niezawiśli, bezstronni”. – I ta reforma, te uzgodnienia w ramach Krajowego Planu Odbudowy”, również tego dotyczyły – mówił. – Właśnie tego, żeby poprzez poszerzenie prawa stron do zapewnienia bezstronności, niezależności pójść jeszcze dalej w tym kierunku – dodał premier. 

Komisja Europejska dała zielone światło dla polskiego KPO

– Komisja Europejska dała zielone światło dla polskiego KPO po bardzo dogłębnej ocenie. Polski plan m.in. przewiduje 5 mld euro na rozwój energii odnawialnej i 7,5 mld euro na elektromobilność – powiedziała w czwartek przewodnicząca KE Ursula Von der Leyen.

Jak podkreśliła, prawie 43 proc. polskiego planu wspiera cele klimatyczne UE. – Będzie to finansowało renowację setek tysięcy budynków. Polski plan przewiduje 5 mld euro na rozwój energii odnawialnej, takiej, która pochodzi ze słońca czy wiatru na morzu, wykorzystanie również wodoru – powiedziała. Dodała, że zaplanowano w nim również „7,5 mld euro na czystą mobilność, na elektryczne autobusy i tramwaje w polskich miastach”.

– Następnie mamy kolejny priorytet – cyfryzację. 21 proc. polskiego planu dotyczy właśnie cyfryzacji. Na przykład będzie wspierał on szerokopasmowy internet w całym państwie, będzie wspierał uczniów, studentów, pracowników w nabywaniu nowych umiejętności, które są potrzebne w gospodarce jutra. Jednocześnie będzie inwestować w bardzo ważne dla Polski cyberbezpieczeństwo, a także w lepsze, lepiej dostępne usługi publiczne dla obywateli i przedsiębiorstw – podkreśliła Von der Leyen.

Pierwsza wypłata możliwa po wdrożeniu nowego prawa dotyczącego sędziów

 

– Pierwsza wypłata będzie możliwa, gdy zostanie wdrożone nowe prawo dotyczące spraw dyscyplinarnych sędziów – powiedziała Ursula von der Leyen, odnosząc się do przyjęcia przez KE polskiego Krajowego Planu Odbudowy.

– Wszystkie nasze plany dotyczące odbudowy i rozwoju są powiązane ze zobowiązaniem Polski do zapewnienia niezawisłości sądownictwa – mówiła von der Leyen.

Jak wskazała „po pierwsze obecna Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zostanie zniesiona i zastąpiona niezależnym, niezawisłym sądem”. Jak zaznaczyła – po drugie postępowania dyscyplinarne wymagają reform, a kontrowersyjne wykroczenia dyscyplinarne, muszą zostać wycofane. Po trzecie – kontynuowała – „sędziowie, którzy ucierpieli w wyniku decyzji Izby Dyscyplinarnej mają prawo, by ich sprawy zostały poddane rewizji przez nową izbę”.

– Te trzy zobowiązania, które zostały przekute w tzw. kamienie milowe muszą zostać wypełnione zanim jakiekolwiek wypłaty zostaną dokonane – podkreśliła. Dodała, że „pierwsza wypłata będzie możliwa w momencie, kiedy nowe prawo zostanie wdrożone i będzie się odnosić do wszystkich tych wymagań w ramach tego kontraktu”.

– Dodatkowo Polska musi do końca 2023 roku wykazać, że wszyscy niezgodnie z prawem zwolnieni sędziowie do tego czasu zostaną przywróceni na swoje stanowiska. Kiedy to zostanie zrealizowane, to będzie oznaczać postęp – powiedziała.

RL / PAP / opr. ToMa

Fot. PAP/Leszek Szymański

Exit mobile version