Przywódcy Niemiec, Francji, Włoch i Rumunii w Kijowie: popieramy kandydaturę Ukrainy do Unii Europejskiej

mid epa10016359 2022 06 16 174454

Przywódcy Niemiec, Francji, Włoch i Rumunii wyrazili poparcie dla nadania Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej podczas wspólnej konferencji prasowej, która odbyła się w czwartek (16.06) w Kijowie po ich spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz podkreślił, że „Ukraina należy do rodziny europejskiej”. Przekazał, że on i jego rząd wspierają nadanie zarówno Ukrainie, jak i Mołdawii, statusu kandydata do Unii Europejskiej. Zaznaczył jednocześnie, że państwa kandydujące muszą spełnić szereg warunków, by uzyskać akcesję.

Premier Włoch Mario Draghi powiedział, że głównym przekazem, z jakim przybył do Kijowa i jaki przedstawił w rozmowach z Zełenskim, było zapewnienie, że jego kraj chce Ukrainy jako części UE.

W podobnych słowach wypowiedział się także prezydent Rumunii Klaus Iohannis. Powiedział on ponadto, że obecnie „mamy do czynienia z przełomowym momentem w historii Europy, a nadzwyczajne czasy wymagają nadzwyczajnych kroków oraz strategicznej wizji”. Według jego słów kraje europejskie mają obowiązek pomóc Ukrainie w budowaniu „nowej przyszłości” i powinny wspierać jej dążenia do integracji w ramach UE.

Macron: Nie zażądamy od Ukrainy ustępstw wobec Rosji 

– Ukraina sama zdecyduje o kontekście i formacie rozmów pokojowych. Nigdy nie zażądamy od niej ustępstw w jej konflikcie z Rosją – powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron w czwartek w Kijowie na wspólnej konferencji prasowej z przywódcami Ukrainy, Niemiec, Włoch i Rumunii. Zapowiedział, że Francja przekaże Ukrainie dodatkowe sześć systemów artyleryjskich Caesar.

Zapewnił, że Europa będzie z Ukrainą aż do jej zwycięstwa.

CZYTAJ: Mariusz Błaszczak: Liczmy na to, że wizyta przywódców Francji i Niemiec w Kijowie wywoła u nich otrzeźwienie

Prezydent Francji przekazał także, że wraz z przywódcami Niemiec, Włoch i Rumunii uzgodnili dalsze działania na rzecz pomocy Ukrainie, aby pokazać, że jest częścią rodziny europejskiej. Dodał, że „wszyscy czterej (przywódcy) popierają natychmiastowe nadanie Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej”.

CZYTAJ: Wizyta europejskich przywódców w Kijowie. Odwiedzili Irpień

– Dziś na ziemi ukraińskiej waży się kwestia europejskiego bezpieczeństwa. Europa stoi ramię w ramię z Ukrainą. Chcemy, aby Ukraina była wolna i niezależna. I chcemy, aby nastał pokój – powiedział Macron. 

Scholz: Rosja musi wycofać swoje wojska i zgodzić się na rozmowy pokojowe

– Rosja musi wycofać swoje wojska z Ukrainy i zgodzić się na rozmowy pokojowe – powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz na wspólnej konferencji prasowej z przywódcami Ukrainy, Francji, Włoch i Rumunii.

Jak dodał Scholz, Niemcy będą wspierać Ukrainę „tak długo, jak będzie ona tego potrzebować”. Podkreślił, że jego kraj pomaga obecnie Ukrainie finansowo i militarnie oraz że Niemcy przyjęły jak dotąd ok. 800 tys. ukraińskich uchodźców. Zapewnił, że Berlin stoi po stronie Ukrainy w obronie jej suwerenności.

Niemiecki kanclerz określił rosyjską agresję wojskową przeciwko Ukrainie jako działanie „świadczące o epokowej zmianie”. Jego zdaniem „Rosja w sposób gwałtowny chce zmienić granice w Europie, co jest nie do przyjęcia”.

Draghi: musimy odważnie walczyć z wywołanym przez Rosję problemem i zorganizować eksport zboża

– Musimy zorganizować eksport zboża z Ukrainy, odważnie walczyć z wywołanym przez Rosję problemem, tak jak walczy prezydent Wołodymyr Zełenski, i działać razem – oświadczył premier Włoch Mario Draghi w czwartek w Kijowie .

Według Draghiego Rosja „nie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom” w sprawie umożliwienia przez nią eksportu zbóż z Ukrainy.

– Są dwa tygodnie na rozminowanie portów – ostrzegł. Dodał, że jeśli nie zostaną dotrzymane pilne terminy, „zbliży się nieuchronny dramat” głodu. Zaapelował o stworzenie bezpiecznych korytarzy do transportu zboża, by „uniknąć katastrofy”.

– Jedynym sposobem jest rezolucja ONZ, która ureguluje żeglugę na Morzu Czarnym, co Rosja dotąd odrzucała – zaznaczył.

Draghi zapewnił, że Włochy chcą widzieć Ukrainę w UE i będą wspierać ją w dążeniach do dołączenia do Unii. Jak podkreślił, wartości związane z wolnością i niepodległością to część europejskiego projektu, a tym samym Unia nie może hamować procesu akcesyjnego Ukrainy.

Draghi przekazał ponadto, że Włochy pragną zakończenia okrucieństw na Ukrainie i wzywają do pokoju, jednak „żadne rozwiązanie dyplomatyczne nie może być odseparowane od woli Kijowa”. – Chcemy pokoju, ale Ukraina musi się bronić i musi wybrać pokój, jakiego chce, jaki uważa za do przyjęcia dla swego narodu. Tylko taki pokój będzie trwały – podkreślił.

Zełenski: im więcej broni dostaniemy, tym prędzej wyzwolimy nasze ziemie

– Rosyjska agresja wobec Ukrainy to agresja wobec całej Europy. Im więcej broni dostaniemy od sojuszników, tym prędzej wyzwolimy nasze ziemie – powiedział ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski w czwartek w Kijowie na wspólnej konferencji prasowej z przywódcami Niemiec, Francji, Włoch i Rumunii.

CZYTAJ: Draghi, Macron i Scholz oraz Iohannis rozmawiają z Zełenskim

Zełenski dodał, że rozmowy z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, premierem Włoch Mario Draghim i prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem dotyczyły dalszych sankcji wobec Rosji oraz powojennej odbudowy Ukrainy.

CZYTAJ: Macron, Scholz i Draghi przyjechali do Kijowa

RL / PAP / opr. ToMa

Fot. PAP/EPA/LUDOVIC MARIN / POOL

Exit mobile version