„Reprezentacje przeszłości”. Drugi dzień międzynarodowej konferencji

pm konferencja 020622 006 2022 06 03 071601

Lektury młodego Stanisława Wyspiańskiego – to jeden z tematów drugiego dnia międzynarodowej konferencji naukowej „Reprezentacje przeszłości” w Lublinie. Opowie o nich Magdalena Laskowska z Muzeum Narodowego w Krakowie, która na co dzień pracuje przy juweniliach, czyli szkicownikach Stanisława Wyspiańskiego z lat jego wczesnej młodości. 

ZOBACZ ZDJĘCIA: Międzynarodowa konferencja „Reprezentacje przeszłości” w Muzeum Narodowym

– Juwenilia to bardzo ciekawy i nieznany szerzej badaczom zbiór – mówi Magdalena Laskowska. – Tam, oprócz rysunków i szkiców, są oczywiście notatki. Są to wyimki z najróżniejszych książek historycznych, ale też z literatury pięknej. Co czytał Wyspiański? Od małego dziecka przede wszystkim literaturę historyczną, bo taki był dom, w którym się urodził, czyli dom Franciszka Wyspiańskiego – rzeźbiarza – oraz jego matki, która uwielbiała poezję. A potem dom jego opiekunów, bo Wyspiańskiego po śmierci mamy przejął pod opiekę wuj wraz z ciocią. To był też dom niezwykle zacny, który preferował książki historyczne, ale też książki poświęcone sztuce.

Drugi dzień obrad rozpocznie się w Muzeum Narodowym w Lublinie o godzinie 9.00. Konferencja potrwa do godziny 15.00. Muzealnicy z całej Polski będą mówić między innymi o muzealnych nośnikach pamięć czy dialogu ze zwiedzającymi. 

MaK / opr. WM

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version