Lada moment mieszkańcy Chełma będą mogli przesiąść się na rowery. Trwają ostatnie przygotowania do uruchomienia długo oczekiwanego przez mieszkańców systemu roweru miejskiego. Zajmuje się tym firma NextBike, która podobne systemy wprowadziła także w Poznaniu, Wrocławiu czy Płocku.
– Chełmski rower startuje już w tym miesiącu – mówi Cezary Dudek, rzecznik prasowy NextBike Polska. – Tak naprawdę jesteśmy na finiszu, bo przed nami taki ostatni moment, czyli odbiory, podczas których urzędnicy potwierdzają, że sprzęt, który przygotowaliśmy jest odpowiedni, jest zgodny z tym, co było w umowie, i z wytycznymi z przetargu. Rzeczywiście już niedługo te rowery pojawiają się na ulicach.
– Niektórzy nie mają rowerów, sama bym pojeździła. Wydaje mi się, że mieszkańcy tego miasta, że nie poszanują tego sprzętu, dlatego myślę, że hulajnogi wystarczą – mówią mieszkańcy Chełma. – Mam rower, ale może będę korzystał z miejskiego. Ja wolę na swoim. Z żoną jeździmy na spacerki.
– Bardzo się cieszę, że miasto Chełm w taki sposób zostało skomunikowane, że w wielu miejscach są bazy, stacje i ludzie będą mogli z tego korzystać – mówi Artur Juszczak z Chełmskiej Grupy Rowerowej. – Aczkolwiek projekt powstający 4 lata temu nie brał pod uwagę tego, że będzie miał aż tak dużą konkurencję. Dla osób, które nie za bardzo lubią się poruszać, będzie komunikacja miejska. My, jako rowerzyście promujący zdrowy styl życia, uważamy, że jednak – chociaż to jest płatne – osoby, które nie posiadają roweru, a chciałaby na nich pojeździć, najbardziej powinny skorzystać. Nie każdy chce jechać w autobusie. Zdrowy styl życia i wszystkie rzeczy, które robione są eko, są jak najbardziej promowane. Zachęcamy do korzystania z roweru.
– Na realizację zadania miasto Chełm, gmina Chełm i gmina Kamień, z którymi projekt jest realizowany w partnerstwie, przeznaczyły blisko 1,5 miliona złotych. Zadanie jest realizowane zgodnie z projektem – informuje Grzegorz Zarzycki z Gabinetu Prezydenta Miasta Chełm.
– My jako operator mamy bardzo duże doświadczenie. W Polsce operujemy ponad 40 systemami, więc to jest blisko 60 miejscowości, gdzie nasza rowery są dostępne – dodaje rzecznik prasowy NextBike Polska. – Są to miejscowości mniejsze i większe, więc mamy pełen wachlarz doświadczeń. Jeśli chodzi o takie miejscowości podobne do Chełma, to widzimy, że ten trend jest podobny do ogólnopolskiego. Widzimy wyraźny wzrost zainteresowania rowerami miejskimi. Mówimy tutaj o 30-procentowym wzroście względem ubiegłego roku. Rzeczywiście mieszkańcy miast chętniej wybierają rowery miejskie, chętniej nawet niż to robili wcześniej. Na pewno duży wpływ ma na to bardzo wysoka cena paliw. Po prostu rower miejski bardziej się opłaca.
System chełmskiego roweru miejskiego ma posiadać 17 stacji, z czego 14 będzie zlokalizowanych w mieście, dwie na terenie gminy Chełm, i jedna w gminie Kamień. Całość ma liczyć prawie 200 rowerów, w tym 10 rezerwowych. Będą rowery cargo, typu tandem, z fotelikami dziecięcymi i koszykami. Oficjalne otwarcie – po odbiorach, czyli w okolicy 20 czerwca.
System Roweru Miejskiego to jeden z punktów programu „Budowy niskoemisyjnego systemu transportu w Chełmskim Obszarze Funkcjonalnym. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
NowA / opr. AKos
Fot. Miasto Chełm FB