Sekretarz stanu USA: Ofiary chińskiego placu Tiananmen nie zostaną zapomniane

udalosti na namesti tian an men cina 1989 foto jiri tondl 2022 06 04 064956

„Wysiłki ofiar krwawo stłumionych przez Chiny prodemokratycznych demonstracji 33 lata temu na placu Tiananmen i wokół niego nie zostaną zapomniane”, powiedział w piątek (03.06) sekretarz stanu USA Antony Blinken.

4 czerwca 1989 r. chiński reżim komunistyczny wysłał żołnierzy i czołgi, by brutalnie stłumić protest ludzi pokojowo demonstrujących na rzecz demokracji na słynnym placu w Pekinie. Chińskie władze zabraniają publicznego upamiętniania tego wydarzenia.

W rocznicowym oświadczeniu Blinken nazwał represje „brutalnym atakiem”. „Wysiłki tych odważnych osób nie zostaną zapomniane. Każdego roku oddajemy im honor i pamiętamy o tych, którzy walczyli w obronie praw człowieka i podstawowych wolności” – dodał.

„Będziemy nadal ujawniać okrucieństwa i naruszenia praw człowieka popełniane przez Chińską Republikę Ludową , w tym w Hongkongu, Sinciangu i Tybecie, i domagać się odpowiedzialności za nie” – stwierdził Blinken.

CZYTAJ: USA ostrzegły Chiny przed konsekwencjami pomocy Rosji w łamaniu sankcji

Przemawiając w czwartek (02.06) na rutynowej konferencji prasowej w Pekinie, rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian powtórzył standardowe stanowisko rządu dotyczące tych wydarzeń. „Rząd chiński już dawno temu sformułował jasną ocenę incydentu politycznego, który miał miejsce pod koniec lat 80.” – powiedział.

W sobotę (04.06) publiczne obchody rocznicy masakry na Tiananmen odbędą się w stolicy Tajwanu Taipei. Tajwańska Rada ds. Polityki Chin kontynentalnych wezwała w piątek Pekin do „szczerego zajęcia się historycznymi faktami wydarzeń na placu Tiananmen, rozpoczęcia reform politycznych i wdrożenia demokratycznych rządów”.

W piątek (03.06) policja w Hongkongu zamknęła Victoria Park, gdzie do 2019 r. odbywało się pamiątkowe czuwanie przy świecach w rocznicę Tiananmen.

Władze w byłej kolonii brytyjskiej wcześniej ostrzegały, że większość miejsc spotkań w kultowym parku będzie niedostępna od piątku wieczorem do wczesnych godzin niedzieli.

W przeszłości Hongkong był jedynym chińskim terytorium, na którym tolerowano upamiętnianie i składanie hołdu ofiarom 4 czerwca 1989 roku. Czuwanie zostało zakazane w latach 2020-21 z uwagi na przepisy wprowadzone przeciwko koronawirusowi.

PAP / opr. PrzeG

Fot. Jiri Tondl / wikipedia.org

Exit mobile version