Słuchowisko Marii Brzezińskiej nagrodzone na Festiwalu Dwa Teatry 2022

brzezinska 2022 06 13 210820

W Zamościu trwa gala wręczenia nagród 21. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”. W konkursie w tym roku rywalizowało 19 realizacji radiowych oraz 12 produkcji telewizyjnych.

Nagrodę honorową im. Krzysztofa Zaleskiego za twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki umocowaną w pamięci historii dotyczącą problemów współczesności otrzymało słuchowisko „Zgodna rodzina” według Siarhieja Pryłuckiego w reżyserii Marii Brzezińskiej z Polskiego Radia Lublin.

„Zgodna rodzina” to słuchowisko poetyckie. Tytuł jest fragmentem końcowego wersu z utworu białoruskiego poety Siarhieja Pryłuckiego „Mama, tata, przywódca i ja – zgodna rodzina”.

Maria Brzezińska powiedziała po otrzymaniu nagrody, że wszystkie utwory zaprezentowane w słuchowisku są sprzeciwem wobec systemów totalitarnych. – Ta audycja, która została nagrodzona to jest audycja poetycka jak to już zostało wspomniane. Siarhiej Pryłucki jest Białorusinem, ale ożenił się z Ukrainką pozostaje w Buczy, a jego rodzina jest za granicą. Nad nami jest front atmosferyczny i dzięki Bogu, że tylko atmosferyczny. 

POSŁUCHAJ: Słuchowisko Marii Brzezińskiej „Zgodna rodzina”

CZYTAJ: Utwory Romantyzmu w aktorskiej interpretacji. W Zamościu trwa festiwal „Dwa Teatry”

Nagrodę za reżyserię otrzymał Waldemar Modestowicz za realizację słuchowiska „Gra o życie” Maxa Frischa: – Frisch to jednak kawał dobrej literatury dramaturgicznej i ta historia też nie jest błaha. Tam padają ważne pytania nad seansem, nad naszym losem, na tym co jest ważne w naszym życiu, gdzie są te momenty, które decydują, że nasze życie zmienia się, że tracimy nad nim kontrole. Oczywiście Frisch napisał komedie, ale ona jest przewrotna, bo to jest taka komedia na temat ludzkiego życia, ludzkiego losu. Kiedy jest dobrze napisany, skonstruowany tekst i kiedy są dobrze napisane dialogi, postacie są krwiste, dobrze zarysowane, to wtedy można zaprosić dobrych aktorów, żeby ta gra wyszła tak jak trzeba. 

CZYTAJ: Zamość pod znakiem „Dwóch Teatrów”. Trwa wielki festiwal [ZDJĘCIA]

Jurorzy nagrodę za scenariusz oryginalny przyznali Marcie Rebzdzie za słuchowisko dokumentalne „Dobro wraca podwójnie” w reżyserii Waldemara Modestowicza. To opowieść o losach żydowskiej dziewczynki, która wraz z mamą, w pewnym odstępie czasu, wyskoczyła z transportu do Treblinki. Autorka słuchowiska Marta Rebzda podkreśla, że najpierw zrealizowała reportaż na ten temat: – Po latach wróciłam do tych swoich nagrań, powstał nowy tekst. Piękna historia o niezwykłej postawie mieszkańców lubelskiej wsi Osiny, której to mieszkańcy zdecydowali się w takim systemie rotacyjnym, solidarnie przechowywać to dziecko. Ono przechodziło z domu do domu i tak przez 2-3 miesiące, potem trafiło do Państwa Kuławskich. Piękna historia o tym jak dobro wraca podwójnie. 

CZYTAJ: Zamość pod znakiem „Dwóch Teatrów”. Trwa wielki festiwal [ZDJĘCIA]

O nagrodach w konkursie słuchowisk zadecydowało jury w składzie: Magdalena Miecznicka, Jacek Kopciński, Krzysztof Herdzin, Jarosław Gajewski i Maciej Wojtyszko.

IAR / RL / opr. AKos

Fot. Piotr Piela

Exit mobile version