Stanisław Żaryn: usunięcie polskich flag z Katynia i Miednoje to kolejny akt wrogości Kremla

yrrwvrdklxa 2022 06 25 163445

– Usunięcie polskich flag z polskich cmentarzy wojennych w Katyniu i Miednoje to kolejny akt wrogości Kremla i element antypolskiej kampanii, prowadzonej od wielu lat – powiedział rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

CZYTAJ: Prezydent Duda: Możemy dochodzić roszczeń od państwa rosyjskiego za zbrodnię katyńską

W jego ocenie decyzje władz Rosji dowodzą, że Polska słusznie diagnozuje działania rosyjskie jako politykę celowej konfrontacji z krajami Zachodu.

– Nasi partnerzy z NATO dostali kolejny dowód na słuszność naszych ocen. Rosja pozostaje krajem zainteresowanym dalszą eskalacją relacji z Zachodem  – podkreślił.

CZYTAJ: Ukraina: prawie połowa cmentarzy w Charkowie uszkodzona, zniszczenia na cmentarzu z ofiarami zbrodni katyńskiej

Rzecznik przypomniał, że działania Kremla są od lat wymierzone w Polskę za naszą aktywną postawę przy ukazywaniu prawdziwych celów Rosji.

CZYTAJ: Dr Robert Derewenda z IPN: są analogie między zbrodnią katyńską a zbrodniami popełnianymi przez reżim Putina w Ukrainie

– Bazując na własnych doświadczeniach, analizach bieżącej sytuacji oraz diagnozie polityki Moskwy, przestrzegamy naszych partnerów przed zagrożeniami rosyjskimi, podejmując działania neutralizujące rosyjskie wpływy w Polsce i całej Europie – przypomniał.

– Kraj taki jak Rosja jest i pozostanie wrogi wobec Europy. Ten ostatni akt wrogości tylko potwierdza to rozpoznanie – powiedział, odnosząc się do zdjęcia flag.

Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz poinformował, że polski konsul w Smoleńsku interweniował u rosyjskich władz w sprawie usunięcia flag Polski z memoriału w Katyniu w obwodzie smoleńskim. Rosyjska administracja usunęła też flagi z memoriału w Miednoje w obwodzie twerskim.

Odpowiedni szacunek powinien być standardem cywilizacyjnym

W 1940 roku w tych miejscach na rozkaz Kremla ponad 20 tysięcy polskich oficerów zostało rozstrzelanych przez NKWD.
Wiceminister Marcin Przydacz mówił w Polskim Radiu 24, że usunięcie flag jest dla strony polskiej nieakceptowalne. Polski konsul w Smoleńsku udał się na cmentarz w Katyniu i potwierdził fakt zdjęcia polskiej flagi z tego memoriału. Podjął interwencję u rosyjskich władz, zarządców tego terenu, domagając się wyjaśnień i wskazując, że tego typu postępowanie jest absolutnie nieakceptowalne dla strony polskiej, „a jednocześnie świadczące o braku cywilizowanego podejścia do kwestii pamięci osób pomordowanych”. – Odpowiedni szacunek powinien być standardem cywilizacyjnym – zwrócił uwagę wiceminister.

Decyzję o usunięciu flag polskich z polskich mogił w Katyniu i Miednoje podjęło ministerstwo kultury Rosji. Miejscami pamięci zarządza Muzeum Współczesnej Rosji.

O sprawie informował wcześniej niezależny rosyjski portal Meduza, przytaczając słowa mera Smoleńska Andrieja Borisowa z portalu społecznościowego umieszczone wraz ze zdjęciem dwóch masztów flagowych – jednego z flagą Rosji i drugiego – pustego, z przystawioną drabiną.

– Wyrażę ogólną opinię. Nie może być polskich flag na rosyjskich cmentarzach! A po jawnie antyrosyjskich wypowiedziach polskich polityków – tym bardziej. Uważam, że ministerstwo kultury podjęło jedynie słuszną decyzję – należy zdjąć flagę Polski. Katyń to rosyjski cmentarz, to rosyjska historia – napisał pod zdjęciem mer Smoleńska.

Do usunięcia flag Polski sprzed nekropolii w Katyniu i Miednoje w wypowiedzi dla portalu rbc.ru odniosła się też dyrektor Muzeum Współczesnej Historii Rosji Irina Wielikanowa. Muzeum Współczesnej Historii Rosji sprawuje nadzór nad zespołami memorialnymi w Katyniu i Miednoje.

– Zdjęcie polskich flag z cmentarzy wojennych w Katyniu i Miednoje jest spowodowane polityką Polski wobec Rosji. Dwie flagi – rosyjska i polska – były symbolami przyjaźni między naszymi krajami. To, co się dzieje dziś, nie ma nic wspólnego z przyjaźnią – powiedziała. – Polska prowadzi otwarcie wrogą politykę wobec Federacji Rosyjskiej. To zarówno cyniczne burzenie pomników radzieckich żołnierzy–wyzwolicieli, jak też poparcie dla antyrosyjskiego reżimu na Ukrainie, włącznie z bezpośrednimi dostawami broni dla ukraińskiego wojska, chamskie występki w stosunku do naszych dyplomatów, niedopuszczalne wypowiedzi kierownictwa polskiego państwa wobec rosyjskiej kultury – oceniła dyrektor. – W takich warunkach prezentowanie symboliki państwowej Rzeczypospolitej Polskiej na terytoriach cmentarzy jest niestosowne – dodała.

Zaznaczyła też, że nie ma podstaw prawnych do prezentowania polskiej flagi. – W porozumieniu międzyrządowym z 1994 roku zagadnienie polskiej flagi na cmentarzach wojennych „Katyń” i „Miednoje” nie jest omawiane – podkreśliła.

Winą za zbrodnię komunistyczne władze rosyjskie do końca lat 80. obarczały hitlerowskie Niemcy. Po potwierdzeniu przez Michaiła Gorbaczowa prawdy o Katyniu i publikacji dokumentów w sprawie decyzji biura politycznego partii komunistycznej dotyczącej likwidacji polskich jeńców wojennych, władze sowieckie pozwoliły utworzyć w Katyniu i Miednoje memoriały i muzeum pamięci ofiar komunistycznej zbrodni.

RL / PAP / IAR / opr. ToMa

Fot. VK.com Andriej Borisow

 

Exit mobile version