Starcie wartości podczas Areopagu Uniwersytetów

290016249 5374862055910597 6862901837127560892 n 2022 06 24 230226

„Starcie wartości? Aksjologiczne aspekty wojny” – to tytuł pierwszej debaty Areopagu Uniwersytetów, która odbyła się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W debacie uczestniczą przedstawiciele filozofii, teologii, nauk humanistycznych i nauk o komunikacji.

CZYTAJ: KUL: „Areopag Uniwersytetów” będzie kontynuowany w 2022 roku

  – W tradycyjnej, nowożytnej doktrynie „wojny sprawiedliwej” uznawano, że zasady ius in bello, czyli zasady konfliktu zbrojnego, są niezależne od zasad ius ad bellum, czyli zasad rządzących tym, kiedy w ogóle wojna jest sprawiedliwa – mówi filozof profesor Tomasz Żuradzki z Uniwersytetu Jagiellońskiego. – Przyjęło się więc uważać, że można toczyć wojnę niesprawiedliwą metodami, które w jakiś sposób są właściwe. Jeśli tylko żołnierz, walczący po stronie niesprawiedliwej nie narusza reguł wojny, to on w jakiś sposób nie jest moralnie potępiany i nie może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej czy prawnej. Tylko walczący stanowią dopuszczalny cel ataku, natomiast niewalczący nie mogą być atakowani.  

Główną ideą Areopagu Uniwersytetów, któremu patronuje Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich, jest prowadzenie debaty publicznej o wyzwaniach współczesności w przestrzeni uniwersyteckiej. 

CZYTAJ: Areopag Uniwersytetów: o związkach w czasie pandemii

To inicjatywa środowiska akademickiego czterech uczelni – Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. 

CZYTAJ: O granicach etycznych medycyny. Kolejna debata w ramach Areopagu Uniwersytetów

EwKa / opr. ToMa

Fot. KUL / nadesłane

Exit mobile version