Polska Służba Cywilna świętuje stulecie istnienia. Wystawę poświęconą zmianom, jakie na przestrzeni tych lat zaszły w administracji rządowej, można zobaczyć na placu Litewskim w Lublinie. Ekspozycję przygotowało Archiwum Państwowe przy współpracy z Lubelskim Urzędem Wojewódzkim.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Lublin: wystawa z okazji stulecia polskiej Służby Cywilnej
– Urzędnicy odegrali ogromną rolę w odbudowie polskiej administracji po rozbiorach – mówi wojewoda lubelski Lech Sprawka. – W bardzo krótkim czasie to trzy zupełnie różne obszary jeśli chodzi o zakres zarządzania publicznego. To nieprawdopodobne osiągnięcie, jeśli chodzi o jakość administrowania państwem, złożonym z trzech „klocków”.
– Po latach można stwierdzić, że to ewolucja, a nie rewolucja – zaznacza szef Służby Cywilnej, Dobrosław Dowiat-Urbański. – To 118 tysięcy pracowników: ministerstw, urzędów centralnych, urzędów wojewódzkich, ale także urzędów terenowych, służb, inspekcji i straży, rozsianych po całym kraju. Najbardziej konkretne zadania to chociażby inspektoraty nadzoru farmaceutycznego czy inspektoraty nadzoru budowlanego.
Podczas uroczystości na placu Litewskim urzędnicy z Lublina otrzymali odznaczenia państwowe za długoletnią służbę i resortowe „Za zasługi dla obronności kraju”.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Obchody stulecia istnienia administracji rządowej w Polsce
FiKar / opr. WM
Fot. Iwona Burdzanowska