Tej nocy spójrzmy w niebo. Truskawkowa superpełnia Księżyca

full moon gea20e2d77 1920 2022 06 14 191530

Wyjątkowe zjawisko zachęci niejednego amatora astronomii, by spojrzeć dziś (14.06) w niebo. W nocy będzie można zaobserwować superpełnię Księżyca. Oznacza to, że naturalny satelita Ziemi znajdzie się najbliżej naszej planety. Dzięki temu będzie wydawał się większy i jaśniejszy.

– Można było już od kilku dni zobaczyć wzmianki w mediach o tym zjawisku – mówią mieszkańcy Lublina. – Jest perygeum. Mówili o tym w mediach i zwróciłam na to uwagę. Księżyc jest wtedy w takim pomarańczowym kolorze. Często obserwujemy, szczególnie kiedy możemy gdzieś wyjść, poleżeć na łące. Opisałbym to jako piękne zjawisko, świetny efekt.

CZYTAJ: Dziś pełnia Truskawkowego Księżyca

– Terminy Truskawkowy Księżyc i superpełnia Księżyca są rozdzielne – mówi Jarosław Pawelec, astroamator i członek Lubelskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. – Jeżeli chodzi o Truskawkowy Księżyc to w tradycji Indian północnoamerykańskich jest to jedna z nazw czerwcowej pełni. Te nazwy są wzięte od różnych wydarzeń z kalendarza upraw i polowań. Natomiast superpełnia jest to konkretne astronomiczne, gdy pełnia wypada w pobliżu perygeum orbity Księżyca. Chodzi o to, że ona – tak jak wiele orbit planet – nie jest kołowa, tylko lekko eliptyczna. W związku w tym Księżyc jest raz dalej, raz bliżej Ziemi. Oczywiście na wszystko to nakłada się cykl faz oświetlenia Księżyca. I w przypadku kiedy pełnia wypada w pobliżu perygeum, to tarcza księżyca jest większa niż zwykle.

– W ciągu jednej doby Księżyc będzie najbliżej Ziemi w czasie całego miesiąca – mówi Karol Wójcicki, popularyzator astronomii, autor bloga „Z głową w gwiazdach”. – Sprawi to, że będzie trochę większy i jaśniejszy niż zwykle. Dzisiaj będzie górował na wysokości zaledwie około 10 stopni. I na skutek pewnego złudzenia będzie nam się wydawało, że Księżyc jest rzeczywiście większy, poprzez jego porównanie z rzeczami widocznymi na linii horyzontu.

– Jeżeli byśmy się bawili w poważniejsze obserwację za pomocą lornetki czy teleskopu, to – wbrew pozorom – pełnia nie jest idealnym czasem obserwacji. Księżyc jest oświetlony jak gdyby na wprost i obiekty na jego powierzchni nie dają długich cieni, więc jego powierzchnia wydaje się być płaska – dodaje Jarosław Pawelec.

– Księżyc w pełni najlepiej się ogląda nieuzbrojonym okiem, więc jeśli ktoś nie ma teleskopu, nic nie traci. Ten wieczór jest do spacerowania w blasku księżyca. Dzisiejszej nocy na przeważającym obszarze kraju będziemy mieli całkiem przyzwoitą pogodę. Gdzieniegdzie będą czekały na nas jakieś niewielkie chmury. Województwo lubelskie wydaje się mieć całkiem dobre warunki do obserwacji nieba wieczorem i będą one nam towarzyszyły do samego rana – wyjaśnia Karol Wójcicki.

CZYTAJ: Księżyc i Wenus zbliżyły się do siebie. Wyjątkowe zjawisko na niebie [aktualizacja]

– To będzie bardzo dobry dzień, aby popodziwiać sobie piękne światło Księżyca, piękne widoki gdzieś na tle krajobrazu. Okres związany z fazami Księżyca jest związany z okresem jego obiegu wokół Ziemi i jego odległości od naszej planety, który wynosi niecałe 28 dni. W związku z czym te dwa cykle na siebie się nakładają. Tych pełni w pobliżu perygeum może być kilka – tłumaczy Jarosław Pawelec.

– To, co jutro (15.06) jest warte uwagi, to wschód samego księżyca. Dziś nastąpi on w momencie mniej więcej zachodu słońca, kiedy niebo będzie jasne. Ale jutro Księżyc wzejdzie mniej więcej godzinę po zachodzie słońca. Wtedy niebo będzie ciemniejsze i obserwatorzy, którzy będą mieli czysty widok na wschodni horyzont, będą mogli zobaczyć efektowny wschód księżyca. I to jest coś, na co szczególnie warto zwrócić uwagę – dopowiada Karol Wójcicki.

Dziś Srebrny Glob wzejdzie o godz. 21.38 i zajdzie jutro (15.06) o godz. 4.30.

RyK / opr. AKos

Fot. pixabay.com

Exit mobile version