Ukraińska energia elektryczna może popłynąć do Niemiec

energy g074148fe3 1920 2022 03 17 123450 2022 06 25 063735

Ukraina zaoferowała Niemcom dostawę energii elektrycznej ze swoich elektrowni jądrowych. Miałoby to pomóc Berlinowi uporać się z kryzysem energetycznym spowodowanym zdecydowanym ograniczeniem dostaw rosyjskiego gazu.

W rozmowie z niemieckim wydaniem „Wirtschaftswoche” minister energetyki Ukrainy Herman Hałuszczenko nazwał rezygnację Niemiec z rosyjskich surowców „heroicznym czynem” i podkreślił, że Kijów jest gotowy pomóc Berlinowi w tym zakresie. Hałuszczenko stwierdził, że mimo trwającej wojny ukraiński sektor energetyczny działa stabilnie. Ponad połowa energii elektrycznej na Ukrainie pochodzi z elektrowni jądrowych, których w Niemczech prawie nie ma. Od połowy marca Ukraina dołączyła do paneuropejskiej sieci energetycznej i może dostarczać energię elektryczną na rynek europejski.

CZYTAJ: Uszkodzona linia przesyłowa ukraińskiej elektrowni jądrowej. „Nie ma żadnego zagrożenia dla Polski”

Szef ukraińskiego resortu energetyki zwrócił również uwagę, że jego kraj – zwłaszcza południowe regiony – jest atrakcyjny pod względem rozwoju energetyki przyjaznej środowisku, przede wszystkim słonecznej i wiatrowej. Wyraził nadzieję, że teraz, gdy Ukraina uzyskała status kandydata do członkostwa w Unii Europejskiej, będzie mogła aktywniej rozwijać współpracę ze Wspólnotą w tym kierunku.

Na Ukrainie działają cztery elektrownie jądrowe z 15 blokami energetycznymi. Pod względem liczby reaktorów jądrowych Ukraina zajmuje dziesiąte miejsce na świecie i piąte w Europie.

Po wypadku w japońskiej elektrowni jądrowej Fukushima-1 Niemcy zdecydowały się zrezygnować z energetyki jądrowej. Z 19 działających na terenie kraju elektrowni jądrowych pozostały trzy, wszystkie są w trakcie likwidacji. Berlin planuje je wyłączyć do końca tego roku.

IAR / opr. PrzeG

Fot. pixabay.com

Exit mobile version