Ponad osiem milionów dzieci poniżej piątego roku życia w 15 krajach jest zagrożonych śmiercią z powodu niedożywienia – podał w czwartek Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF). – Liczba ta rośnie z minuty na minutę – powiedziała dyrektor wykonawcza UNICEF Catherine Russell.
CZYTAJ: Raport ONZ: 750 000 osób jest zagrożonych śmiercią głodową
Russell ostrzegła na spotkaniu organizacji w Londynie, że liczba głodujących dzieci cierpiących z powodu poważnego wyczerpania, spowodowanego niedożywieniem, stale rośnie. Od stycznia do czerwca wzrosła o ponad 250 tys. – z 7,67 mln do 7,93 mln.
W sumie co najmniej 40 milionów dzieci w 15 krajach o najwyższym ryzyku głodu nie otrzymuje minimalnej ilości żywienia potrzebnej do wzrostu i rozwoju we wczesnym dzieciństwie. Te kraje to Burkina Faso, Czad, Kenia, Somalia, Sudan, Afganistan, Haiti, Mali, Niger, Nigeria, Sudan Południowy, Jemen, Madagaskar, Etiopia i Demokratyczna Republika Konga.
Ponadto, jak wskazała Russell, kolejne 21 milionów dzieci jest poważnie niedożywionych.
Wśród przyczyn pogarszającej się sytuacji Russell wymieniła wzrost cen żywności spowodowany wojną w Ukrainie, ciągłą suszę spowodowaną zmianami klimatycznymi w niektórych krajach, czasami w połączeniu z konfliktami, wpływ COVID-19 na gospodarkę.
– Wszystko to prowadzi do katastrofalnego poziomu niedożywienia wśród dzieci poniżej piątego roku życia – powiedziała szefowa UNICEF.
Wezwała kraje G7, które w dniach 26-28 czerwca obradować będą na szczycie w Niemczech, do przeznaczenia 1,2 miliarda dolarów na pilne potrzeby dzieci, zagrożonych śmiercią z powodu silnego niedożywienia.
RL/ PAP/ opr. DySzcz
Fot. pixabay.com