Powstała nowa koncepcja zagospodarowania wąwozu na Czechowie w Lublinie. Zakłada ona stworzenie na terenie od ul. Północnej do ul. Kameralnej parku naturalistycznego, składającego się z trzech stref: Polany Centralnej, Polany Północnej oraz Leśnego Korytarza.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Konferencja prasowa na temat zagospodarowania wąwozu na Czechowie
– Chcemy kompleksowo spróbować zagospodarować wąwóz, który łączy Czechów Północny i Południowy – mówi prezydent Lublina, Krzysztof Żuk. – Jest on właściwie wkomponowany pomiędzy duże osiedla i w sposób naturalny stanowić będzie miejsce do rekreacji i odpoczynku.
– Polana Centralna to najbardziej obszerna przestrzeń w całym parku. Jest ona w tej chwili już użytkowana. Naszym celem jest doposażenie tej przestrzeni w miejsca, które sprzyjałyby integracji społecznej. Między innymi w duży stół, przy którym mogliby się spotykać mieszkańcy, można byłoby realizować warsztaty – mówi Piotr Szkołut, architekt krajobrazu z pracowni Abre. – Wskazaliśmy też tę lokalizację jako miejsce, gdzie można byłoby wprowadzić żywą i zieloną architekturę, na przykład altany i tunele, przejścia z wierzby i wikliny. Na pewno chcielibyśmy też wzbogacić tę przestrzeń o jedną, wyjątkowe urządzenie zabawowe, niekoniecznie typowy plac zabaw.
Jak informuje miasto, Polana Centralna obejmie największą i najszerszą część wąwozu między osiedlami przy ulicach Nowowiejskiego, Oratoryjnej, i Milenijnej. Będzie to część w przeważającej mierze o charakterze rekreacyjnym, w której znajdą się miejsca odpoczynku i stoły, ławki, hamaki i leżaki. Część centralna parku będzie też uwzględniała strefę zabaw dla dzieci.
Z kolei Polana Północna to część terenów zielonych zlokalizowana powyżej al. Smorawińskiego, między budynkiem Urzędu Skarbowego a domem towarowym Orfeusz. Znajdzie się tam przede wszystkim strefa kameralnych spotkań, taras do zajęć grupowych wraz z elementami małej architektury.
Leśny Korytarz to z kolei najwęższa część wąwozu prowadząca od Polany Centralnej aż do ul. Północnej. Jego projekt zakłada bogatą infrastrukturę przyrodniczą: budki, karmniki dla ptaków oraz domki dla jeży.
Polanę Północną z Polaną Centralną połączy Strefa Street Artu, zlokalizowana pod wiaduktem w al. Smorawińskiego. Znajdzie się tam ogród deszczowy oraz miejsce dla sztuki ulicznej: graffiti i murali.
Ostateczny projekt parku będzie wynikiem konsultacji społecznych, trwających przez całe wakacje. Pierwsze spotkanie z mieszkańcami odbędzie się 30 czerwca.
LilKa / opr. ToMa
Fot. Iwona Burdzanowska