Tańce ludowe, zajęcia teatralne, a także warsztaty detektywistyczne. Miasto przygotowało dla dzieci wakacyjne atrakcje.
– Mamy bardzo ciekawą ofertę i postanowiliśmy ją zgłosić – mówi Aneta Pepaś-Skowron z Fundacji Krajobrazy. – Nasza oferta jest częścią programu „Lato w teatrze”. Będą dzieci z Polski, z Ukrainy. Jest to grupa międzynarodowa, która przez dwa tygodnie będzie ze sobą wspólnie pracować. Będą różnego rodzaju warsztaty, ale wszystkie mają wspólną ideę. Chcemy, żeby dzieci zrozumiały, czym tak naprawdę jest praca artystyczna. W naszym przypadku jest to połączenie śpiewu, gry aktorskiej, różnego rodzaju prac artystycznych, plastycznych, a wszystko zakończy się budową ogrodu, który dzieci będą budowały same, według własnych pomysłów.
– W wakacje odbywają się Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne. Będzie tam nauka tańców prowadzona przez zespoły, które przyjadą do nas z Bułgarii, Węgier, Rumunii – zapowiada Bożena Baranowska, dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej. – To zespoły, które przyjeżdżają, będą proponowały, czego będą uczyły. Ale na pewno będą to zupełnie odmienne tańce niż nasze polskie, bo folklor rumuński czy bułgarski bardzo różni się od naszego. Nie ma tańców parowych. Wszyscy tańczą w półkolach. Myślę, że to może być ciekawe wydarzenie dla naszych dzieci, młodzieży, nawet dla dorosłych.
– Jak zwykle, większość naszych filii przygotowuje zajęcia dla tych dzieci, które niestety nie będą mogły nigdzie wyjechać, w związku z czym zapraszamy na nasze spotkania organizowane w ramach akcji „Lato w mieście” – mówi Beata Wijatkowska z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie. – W tym roku zachęcamy do udziału mieszkańców nie tylko z Lublina, ale również dzieci z Ukrainy. W bibliotece na Węglinie uczestnicy wyruszą w morską podróż w towarzystwie wesołych piratów, zbudują statek, poznają instrumenty nawigacyjne czy zwyczaje pirackie. Mamy też w programie warsztaty inspirowane popularnymi seriami książek detektywistycznych. To będzie dla dzieci w naszej placówce przy ul. Zuchów, zaś w Filii 29 przy ul. Kiepury będą detektywistyczne warsztaty twórcze. Ale uwaga, w naszych bibliotekach pojawią się też smoki. Proszę doczytać w naszym programie, która biblioteka zaprasza na spotkanie ze smokami.
– Jest to bardzo ważne, dlatego że wszelkie prace manualne pobudzają mózg – podkreśla Aneta Pepaś-Skowron. – Prace artystyczne powodują też, że grzebiemy w wyobraźni dziecięcej, pozwalamy się otworzyć. „Lato w teatrze” jest programem bardzo wyjątkowym. Stawia na podmiotowość dziecka, jego autentyczność, wrażliwość. Wszyscy jesteśmy uwrażliwieni na to, żeby to naprawdę był ich czas. Będziemy starać się ich wysłuchiwać. Są jakieś założenia, jest finał, jakaś rama tego wszystkiego, ale tak naprawdę to dzieci wypełniają ją treścią.
– Do tej pory nie było takiej okazji, żeby tak dużo dzieci z Ukrainy znajdowało się w okresie wakacyjnym w Lublinie – zauważa Beata Wijatkowska. – Wiemy, jaka jest sytuacja polityczna, mamy dużo uchodźców. Lublin jest pierwszym większym miastem przy granicy, który przyjmuje naprawdę dużo uchodźców. Myślę, że nadal tych dzieci jest u nas sporo, w związku z czym nie możemy zamykać oferty tylko i wyłącznie dla dzieci polskich. Dzieci to dzieci. Przyjmujemy wszystkie.
– Jeśli ktoś nie będzie wiedział, co zrobić z wolnym czasem, to zapraszamy na podróż po świecie i zabawę z folklorem – dodaje Bożena Baranowska.
Szczegóły można sprawdzić na stronie lublin.eu.
InYa / opr. WM
Fot. lublin.eu