Wąsik o pomocy dla przedsiębiorców na terenie przygranicznym: czekamy na zatwierdzenie lepszej pomocy publicznej przez UE

1500x500 2022 06 30 113021

Czekamy na zatwierdzenie przez UE lepszej pomocy publicznej dla tych przedsiębiorców, którzy podnieśli większe straty w wyniku wprowadzenia zakazu przebywania na terenie przy granicy polsko-białoruskiej – powiedział w czwartek (30.06) wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.

CZYTAJ: Premier: Jesteśmy gotowi na odbudowę dróg przy granicy

W czwartek zakończyły się prace przy budowie bariery fizycznej na 187 kilometrach podlaskiego odcinka polsko-białoruskiej granicy. To również ostatni dzień obowiązywania zakazu przebywania w 183 miejscowościach w woj. podlaskim i w woj. lubelskim. Powodem budowy zapory w postaci 5-metrowego stalowego płotu zwieńczonego drutem kolczastym była presja migracyjna wywołana działaniami reżimu Alaksandra Łukaszenki.

Wiceszef MSWiA, który wziął w czwartek udział w konferencji prasowej w związku z zakończeniem budowy w Kuźnicy był pytany m.in. o rekompensaty dla przedsiębiorców, którzy ponieśli straty w związku z trwającym do tej pory zakazem przebywania przy granicy polsko-białoruskiej.

– Rzeczywiście jest system rekompensat dla przedsiębiorców, ale był on ograniczony wysokością pomocy publicznej określoną przez Unię Europejską. Prowadzimy stosowne prace i czekamy na zatwierdzenie przez Unię Europejską lepszej pomocy publicznej dla tych przedsiębiorców, którzy ponieśli większe straty – powiedział wiceszef MSWiA.

CZYTAJ: SG: 3 próby nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej

Wąsik dodał, że zna wiele przypadków, gdzie „niektóre hotele, które osiągnęły dosyć szybko poziom dozwolonej pomocy publicznej jednak prowadziły działalność gospodarczą”. – Staraliśmy się umiejscawiać tam nasze służby: policję, wojsko – na tym też zarabiały – mówił Wąsik. – Jestem przekonany, że doprowadzimy tę sprawę szczęśliwie do końca, bez uszczerbku dla gospodarki regionu – zaznaczył.

Rozporządzenie MSWiA w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim weszło w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r. Wcześniej, od 2 września do 30 listopada 2021 r., na tym terenie był wprowadzony stan wyjątkowy.

W związku z wprowadzeniem ograniczeń na terenie przygranicznym wprowadzono możliwość wypłaty rekompensat dla przedsiębiorców, którzy w związku z tym utracili dochody. Ustawa dotycząca rekompensat weszła w życie 4 października 2021 roku i dawała 14 dni wojewodzie na rozpatrzenie wniosku i 30 dni na wypłacenie pieniędzy.

CZYTAJ: Mariusz Kamiński: Od 1 lipca przestanie obowiązywać rozporządzenie o zakazie przebywania na obszarze przygranicznym

W grudniu 2021 na wniosek MSWiA rozszerzono katalog przedsiębiorstw uprawnionych do otrzymania rekompensat dla podmiotów dotkniętych stanem wyjątkowym przy granicy z Białorusią. Dzięki tej zmianie rekompensaty mogły otrzymać nie tylko firmy, ale także np. związki wyznaniowe.

PAP / RL / opr. AKos

Fot. @Straż_Graniczna

Exit mobile version