Województwo lubelskie czekają burzowe dni

buildings g8b52c32f1 1920 2022 06 07 180228

Czerwiec i sierpień to dwa najbardziej niebezpieczne miesiące, jeśli chodzi o zjawiska pogodowe – burze, ulewy i wichury. Choć pierwszy tydzień czerwca był stosunkowo spokojny, przed nam aż 3 dni z burzami.

– Dane dotyczące interwencji strażaków wyraźnie wskazują, że burze w czerwcu mogą wyrządzić spore straty – mówi rzecznik Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie, straszy kapitan Andrzej Szacoń. – Analizując nasze statystyki z ostatnich 10 lat, można zauważyć, że zdarzeń w związku z silnymi wiatrami, intensywnymi odpadami deszczu w czerwcu oraz sierpniu mamy najwięcej. Około 1400 zdarzeń dotyczy czerwca, 1490 sierpnia, czyli te dane są bardzo zbliżone, jednakże wyróżniają się, patrząc na przestrzeni całego roku, od innych miesięcy. Analizując dane z województwa, w tym roku była ofiara śmiertelna. Konar drzewa lub drzewo przewrócił się na samochód i to było, kiedy były wydane alerty najwyższego stopnia, kiedy te podmuchy wiatru były naprawdę silne. My tu w Lublinie mieliśmy dużo zdarzeń, na północy województwa tych zdarzeń było jeszcze więcej. Podstawą jest przede wszystkim pozostanie w domu, ponieważ w domu jesteśmy najbezpieczniejsi. Jeśli jest taka możliwość, zostańmy w domy. Jeżeli już musimy się przemieszczać, to unikajmy parkowania samochodów pod drzewami. Wiem, że w warunkach lubelskich jest to trudne, sam mieszkam na starym osiedlu, gdzie znalezienie miejsca parkingowego nie pod drzewem jest bardzo trudne. Ale bardzo często dochodzi do zniszczenia mienia, w wyniku tego, że wieje silny wiatr, drzewo czy konar drzewa spada na samochód. Ale ważniejsza jest zdrowie, życie.

CZYTAJ: Lubelskie: nie stwierdzono suszy rolniczej, ale widoczne są niedobory wody

– Będą też straty w rolnictwie, a do tego silne ulewy nie będą w stanie uzupełnić niedoboru wody – mówi prof. Andrzej Doroszewski z Puławskiego JUNG-u. – Było zaskoczenie, że czerwiec był najlepszym miesiącem roku, co zwykle bywa w lipcu, ewentualnie w sierpniu, ale nigdy w czerwcu. Drugim elementem, który bardzo niekorzystanie wpływał na przebieg pogody, były duże prędkości wiatru, które spowodowały też wysmalanie roślin, parowanie gleby i szaty roślinnej. To spowodowało, że ten niedobór wody jest bardzo duży. Myślę, że opady, które teraz są, nie są duże. Myślę, że nawet te opady nie zrekompensują nam, żeby była dobra sytuacja jeśli chodzi o rośliny uprawne.

– Zerknijmy do prognozy. Najbliższe trzy dni w województwie lubelskim będą burzowe – mówi synoptyk IMGW, Kamil Walczak. – Burze będą możliwe w całym województwie, zwłaszcza na północny i zachodzie województwa. Głównym zagrożeniem w tych burzach będą opady deszczu, które mogą sięgać nawet 25-30 milimetrów. Trochę gwałtowniej wygląda czwartek (09.06). W czwartek jest szansa na silne zjawiska burzowe na największym obszarze. Tutaj w zasadzie cały czas niezmienne jest to, że głównym zagrożeniem są silne opady deszcz. Zapowiada się, że jeszcze w piątek zostaną z nami zjawiska burzowe.

– Możemy sprawdzić, czy w naszą stronę zbliża się chmura burzowa. Pomocne są systemy detekcji – wyjaśnia dr Marek Kopciuszyński z Katedry Fizyki Powierzchni i Nanostruktur UMCS. – Służą do detekcji wyładowań atmosferycznych i nie tylko detekcji, ale dość dokładnej lokalizacji. Jest ich przynajmniej kilka. W samej Polsce mamy dwa, o których mi wiadomo. Jeden należy do Instytutu Meteorologii i Gospodarski Wodnej – IMGW, a drugi jest takim społecznościowym projektem. Dokładność lokalizacji samego wyładowania często jest poniżej kilometra. Kilometr to jest taki standard, natomiast ciągle mówimy o wyładowaniu, które już nastąpiło, czyli lokalizujemy wyładowanie, które miało miejsce. Wiemy, że jest tam burza, możemy się spodziewać, że w okolicy tego miejsca nastąpią kolejne wyładowania, ale nie wiemy, gdzie dokładnie nastąpi kolejne. Na tym polega największe zagrożenie.

CZYTAJ: Nadchodzą burze z gradem. Alert dla zachodniej części Lubelskiego

Pogoda ma się zmienić w sobotę (11.06). Weekend będzie bez burz, ale zrobi się chłodniej, bo termometry pokażą około 20 stopni.

Dziś (07.06) ostrzeżenie burzowe wydano dla zachodniej część województwa lubelskiego. Alert dotyczy powiatów: łukowskiego, opolskiego, puławskiego i ryckiego.

TSpi / opr. AKos

Fot. pixabay.com

Exit mobile version