– Rosja ma przewagę artyleryjską nad Ukrainą, w niektórych miejscach wynoszącą nawet 20:1, ale broń przekazywana Ukraińcom pozwoli im na znaczące postępy na wschodzie kraju – ocenił w czwartek (16.06) brytyjski minister obrony Ben Wallace.
Wallace, zapytany po spotkaniu ministrów obrony państw NATO w Brukseli przez stację Sky News, czy uważa, że sojusznicy dają Ukrainie wystarczająco dużo broni, aby była w stanie wygrać wojnę, odparł: – Tak. Myślę, że Ukraińcy mają i w ciągu najbliższych kilku tygodni będą mieli w rękach broń, która pozwoli im poczynić znaczące postępy na wschodzie kraju lub obronić takie miejsca jak Odessa.
CZYTAJ: Polskie nowoczesne armatohaubice dla ukraińskiej armii
Ujawnił on, że na Ukrainę zaczynają docierać „dziesiątki, jeśli nie setki” pocisków przeciwokrętowych, które mają pomóc temu krajowi w obronie przed rosyjskimi okrętami wojennymi.
Zaznaczył jednak, że w zachodniej pomocy nie chodzi tylko o przekazywaną broń, ale kluczowe jest również szkolenie ukraińskich żołnierzy w zakresie użycia tej bardziej skomplikowanej broni ciężkiej. – Nie chodzi tylko o listę zakupów. Trzeba mieć składniki i książkę kucharską, aby zrobić z tego posiłek, a my możemy w tym pomóc – porównał Wallace.
– Myślę, że rozwój sytuacji będzie znacznie bardziej nieprzyjazny dla sił rosyjskich. Będzie im trudniej robić to, co chcą robić. Kolejne ważne pytanie brzmi: czy Ukraińcy będą w stanie ich odepchnąć lub wypchnąć z kraju, ale tylko czas to pokaże – dodał minister obrony.
Będziemy wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie trzeba
– Będziemy wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie trzeba, dopóki na wolną i niepodległą Ukrainę nie powróci pokój – zapowiedział prezydent Francji Emmanuel Macron, publikując w czwartek na Twitterze nagranie z załadunku armatohaubic Caesar do transportowego Antonowa.
– Wsparcie humanitarne, gospodarcze i militarne, by umożliwić ukraińskim żołnierzom poprawę sytuacji na froncie w warunkach ataków armii rosyjskiej – napisał Macron.
W czasie czwartkowej (16.06) wizyty w Kijowie wraz z przywódcami Niemiec, Włoch i Rumunii, Macron zapowiedział, że Francja przekaże Ukrainie dodatkowe sześć samobieżnych armatohaubic Caesar kalibru 155 mm.
?? ?????????? ???? ? ?????? ? ????????? ???????, ???? ???? ????????, ?? ?????????? ???????????? ???? ???????. ???????????, ?????????? ?? ????????? ?????????, ??? ????????? ??????????? ???????? ??????? ?? ????? ???????? ?? ?????? ? ?????? ??????? ?????????? ?????. pic.twitter.com/Iqh7CWXtKB
— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) June 16, 2022
W następnym pakiecie broni dla Ukrainy kolejne zestawy HIMARS
– Spodziewamy się, że w następnym pakiecie pomocy dla Ukrainy znajdą się kolejne systemy artylerii rakietowej HIMARS – powiedział w czwartek (16.0^) doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan. Jak dodał, wyrzutnie przekazywane są partiami ze względu na ograniczone możliwości „absorbcji” nowej broni przez stronę ukraińską.
– Do Ukraińców należy prosić o tak wiele zestawów HIMARS, jak tylko mogą dostać, a do nas, by dostarczyć je do tego stopnia, w którym będziemy mieli poczucie, że będą zdolni do uczynienia z nich efektywnego użytku – powiedział Sullivan podczas konferencji zorganizowanej przez think tank Center for the New American Security (CNAS). Odpowiedział w ten sposób na pytanie o rozdźwięk między liczbą wyrzutni artylerii rakietowej, o które publicznie prosi Ukraina – 60-100 – a liczbą wyrzutni, którą dotychczas zadeklarowały USA, Wielka Brytania i Niemcy – 10.
Doradca prezydenta USA wyraził przekonanie, że kolejne zestawy zostaną wysłane w ramach następnego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy, a głównym powodem, dla którego broń ta wysyłana jest rzutami, są wymogi odpowiedniego przeszkolenia żołnierzy z obsługi tych systemów. Jak dodał, pierwsza grupa ukraińskich żołnierzy już ukończyła kurs, a szkolenia odbywają się w bardzo szybkim tempie. Jak dotąd USA zobowiązały się do przekazania czterech wyrzutni HIMARS, zaś Wielka Brytania i Niemcy – do dostarczenia łącznie sześciu sztuk gąsienicowej wersji tego systemu, M270 MLRS.
– Musimy do tego podchodzić krok po kroku i jednym z głównych czynników branych pod uwagę jest to, jak wiele (sprzętu) może zostać efektywnie zaabsorbowane przez Ukraińców – powiedział Sullivan. Dodał też, że podczas środowej rozmowy prezydenci USA i Ukrainy, Joe Biden i Wołodymyr Zełenski, szczegółowo omówili listę uzbrojenia, o które ubiega się Kijów, i to, co dotychczas otrzymał.
Ukraina przez cały czas apeluje do państw zachodnich o zwiększenie i przyspieszenie dostaw sprzętu wojskowego, zwłaszcza artylerii o dużym zasięgu, w którym Rosjanie mają dużą przewagę.
– Musimy zrównoważyć siły wroga pod względem ciężkiego uzbrojenia, aby zakończyć wojnę z Rosją i wyrzucić najeźdźców z Ukrainy; potrzeba nam: 1000 haubic kalibru 155 mm, 500 czołgów, 300 wyrzutni rakietowych, 2000 transporterów opancerzonych i 1000 dronów – napisał w poniedziałek na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. Emmanuel Macron Twitter