Zwiększy się liczba dializ w lubelskim szpitalu. Powstanie Kliniczny Oddział Sztucznej Nerki

img 20220623 150636 2022 06 23 152144 750x375 2022 06 23 171145

O ok. 30% zwiększy się liczba dializ w SPSK4 w Lublinie – placówka podpisała umowę na budowę Klinicznego Oddziału Sztucznej Nerki. Obiekt będzie miał powierzchnię ponad 1050 metrów kwadratowych, a w środku znajdzie się m.in. 19 stanowisk do hemodializ.

Pierwsza hemodializa została wykonana w SPSK 4 w Lublinie 1 maja 1971 roku. Od 1972 roku zabiegi te weszły na stałe w prace oddziału nefrologii.

– W 50-lecie tego faktu władze szpitala postanowiły stworzyć Ponadregionalne Uniwersyteckie Centrum Nefrologii i Hemodializ – mówi dyrektor naczelny SPSK 4 w Lublinie, doktor Radosław Starownik. – Budujemy stacje dializ jako pierwszy etap inwestycji, która będzie rozwijała przestrzeń w obszarze chorób nerek. Zaplanowane jest też modernizacja i przebudowa oddziału, ale to jest drugi etap, który rozpocznie się zaraz po zakończeniu pierwszego.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Konferencja prasowa na temat nowych inwestycji Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie

– Jestem szczęśliwy, że udało nam się dzięki pozytywnej opinii Ministerstwa Zdrowia uzyskać plan inwestycyjny – mówi kierownik Klinicznego Oddziału Nefrologii SPSK4 w Lublinie, prof. Wojciech Załuska. – Plan inwestycyjny niezwykle rzadki w obecnych czasach jeśli chodzi o specjalizację, bo bardzo rzadko buduje się teraz centra dializ, stacje hemodializ. Bardzo martwimy się o stan naszych pacjentów, których bardzo nam w tej grupie ubyło z powodu pandemii, nie tylko z powodu zakażenia, ale też dużych uszkodzeń wielonarządowych. Straciliśmy ponad 15% pacjentów dializowanych w Polsce i w naszym regionie. Obecnie jest ich w regionie 950. Natomiast my jesteśmy jednym z większych ośrodków, ale ośrodkiem też specjalistycznym, który jest głównie skierowany do leczenia trudnych pacjentów. Pacjenci z ostrym uszkodzeniem nerek to 800 łóżek. To też jest obszar, w którym dużo z tych pacjentów ma uszkodzenie nerek wymagające dializoterapii.

– Idziemy w kierunku szeroko zakrojonego rozwoju nie tylko w kontekście zwiększania przestrzeni – dodaje prof. Załuska. – Przestrzeń będzie zwiększona o 1000 metrów kwadratowych jeśli chodzi o klinikę, bo to będzie 1 700 metrów kwadratowych, czy 1 054 metry kwadratowe stacji dializ, myślę, że za nieco więcej niż rok, na to liczymy. Ale to nie tylko kubatura, to dużo więcej stanowisk dializacyjnych, zamiast 13 będzie 19. Myślimy o bardzo dynamicznym rozwoju dializy otrzewnowej, jako formy leczenia nerkozastępczego, tej metody, która jest szczególnie atrakcyjna w dzisiejszych czasach.

– To krok w kierunku zwiększonej oferty dla naszych pacjentów – zaznacza prof. Załuska. – Będziemy ich znacznie więcej leczyć. Ta idea, którą nazwaliśmy Ponadregionalne Uniwersyteckie Centrum Nefrologii i Hemodializ, zwiększy nam możliwości identyfikacji potrzeb pacjentów pod kątem przygotowania do przeszczepu nerki. Ze względu na sytuację epidemiologiczną z przeszczepami poszliśmy w niewłaściwym kierunku, tych przeszczepów jest mniej. Chcemy tę sytuację odwrócić.

– Projekt Ponadregionalnego Uniwersyteckiego Centrum Nefrologii i Hemodializ składa się z dwóch zadań – mówi zastępca dyrektora ds. infrastruktury i inwestycji SPSK 4 w Lublinie, Rafał Grzeszczuk. – Pierwsze zadanie to jest budowa stacji hemodializ. Jest to już w fazie realizacji, czyli jesteśmy po wyłonieniu wykonawcy prac w systemie „Zaprojektuj i wybuduj” na realizację całego kompleksowego budynku stacji hemodializ. Została wykonana dokumentacja budowlana, został złożony wniosek o pozwolenie na budowę i w tym momencie wykonawca oczekuje na wydanie pozytywnego stanowiska urzędu. Jak tylko ono się pojawi, przystąpi do realizacji fizycznej. Generalnie na przekazanie całej dokumentacji technicznej wykonawca ma czas do 25 lipca tego roku. Do tego czasu na pewno już wejdzie fizycznie na teren budowy. Na tę chwile przygotowuje sobie teren, czyli prowadzi takie prace przygotowawcze.

Obecnie w SPSK 4 w Lublinie wykonywanych jest około 12,5 tys. dializ rocznie.

CZYTAJ: W Lublinie powstanie Kliniczny Oddział Sztucznej Nerki

– To wszystko dzieje się w ramach projektu utworzenia Ponadregionalnego Uniwersyteckiego Centrum Nefrologii i Hemodializ – dodaje prof. Wojciech Załuska.

Budowa Klinicznego Oddziału Sztucznej Nerki wraz z przebudową i modernizacją istniejących pomieszczeń Klinicznego Oddziału Nefrologii ma zakończyć się w sierpniu 2023 roku. Dotacja z Ministerstwa Zdrowia wynosi ponad 26,5 miliona złotych. Ponad 15 milionów wynosi koszt samego Oddziału Sztucznej Nerki. Pozostała suma ma zostać wykorzystana na wyposażenie oraz remont Oddziału Nefrologii.

EwKa / opr. AKos

Fot. Iwona Burdzanowska

Exit mobile version