03.07.2022 Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa

poemat o miescie lublinie rekopis 2022 07 02 095157

Spacer śladem czechowiczowskiego Wędrowca z „Poematu o mieście Lublinie” odbędzie się w tym roku w czasie pierwszej lipcowej pełni księżyca już po raz dwudziesty. Jego uczestnicy odwiedzą też Muzeum Czechowicza przy ul. Złotej 3 i obejrzą rękopis „Poematu…”. Tegoroczny spacer przypada w 85. rocznicę emisji dzieła na falach Polskiego Radia. Premiera odbyła się 9 lipca 1937 roku o godzinie 21:45. Wędrowiec rozpoczyna spacer wejściem do miasta od strony Górek Czechowskich, dalej ku nieistniejącemu dziś przedmieściu Wieniawa, odwiedza cmentarz przy ul. Lipowej, dalej Krakowskim Przedmieściem podąża na Stare Miasto, a stamtąd na Zamek, do Kaplicy Trójcy Świętej, potem schodzi w dół na nieistniejącą dziś ulicę Szeroką w dawnej dzielnicy żydowskiej i dalej, przez Kalinowszczyznę i Czwartek opuszcza rodzinne miasto. Opowiedzą o tym Joanna Zętar i Magdalena Krasuska z Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”.

Wschodni Express, cykl spotkań i debat z pisarzami, artystami i intelektualistami z krajów Europy Wschodniej, rozpocznie się 7 lipca. Wschodni Ekspres to także nazwa serii wydawniczej Warsztatów Kultury w Lublinie. W tym roku zaplanowano premiery książek: Agne Žagrakalyte „Klara. Bande dessinée” (przekład z litewskiego Zuzanna Mrozik), Igor Pomierancew „KGB i inne wiersze” (przekład z rosyjskiego Zbigniew Dmitroca), Łeś Bełej „Lustrzany sześcian” (przekład z ukraińskiego Bohdan Zadura i Wano Krueger „Ostatni pocałunek Ilicza” (przekład z ukraińskiego Bohdan Zadura). O książkach i programie spotkań opowie Przemysław Głuchowski z Warsztatów Kultury, koordynator tego projektu.

Agata Tuszyńska przyjechała do Lublina obejrzeć wystawę Tamary Łempickiej. Przed laty przymierzała się do napisania biografii malarki. Zapytam o wrażenia z wystawy, postać Łempickiej i o emocje związane z premierą najnowszej książki zatytułowanej „Żongler”, portretującej życie i twórczość Romaina Gary’ego.

Latem przypomnimy kilka archiwalnych odcinków słuchowiska „Bazarek”. Na początek odc. 289, a w nim m.in. o tym, że ze sklepem spożywczym na rogu jest jak z sezonem na śliwki: dziś jest, jutro go nie ma.

Na zdjęciu strona z rękopisu „Poematu o mieście Lublinie” Józefa Czechowicza (Muzeum Czechowicza w Lublinie).

Exit mobile version