06.07.2022 Informator kulturalny

292163374 6104232522925683 1976644083139423966 n 2022 07 06 093358

Zamojskie Lato Teatralne

Klaipeda Castle Theatre z Litwy zaprezentuje się dziś podczas Zamojskiego Lata Teatralnego. To najstarszy plenerowy festiwal teatralny w Polsce.

31 lipca 1976 r. Jan Machulski z Teatrem Ochoty wystawił na Rynku Wielkim w Zamościu „Romea i Julię”. Przez kolejne dekady na terenie Zespołu Staromiejskiego prezentowały się niemal wszystkie polskie teatry zawodowe oraz wiele teatrów zagranicznych m.in. z Ukrainy, Litwy, Włoch, Słowacji, Czech, Rosji. Od 1985 r. publiczność decyduje, który spektakl zasługuje na największe uznanie. Faworyt większości otrzymuje Buławę Hetmańską. 47 edycja tego festiwalu potrwa do niedzieli. Dziś zamojscy miłośnicy teatru będą mogli obejrzeć spektakl Versalio Sodai. Prezentacja o godzinie 19.00 w Zamojskim Domu Kultury.

Wystawa w Ośrodku „Brama Grodzka Teatr NN”

„Jeden rok – 1941” to tytuł wystawy prezentowanej w Ośrodku „Brama Grodzka Teatr NN” w Lublinie. Ekspozycja pokazuje zdjęcia niemieckiego żołnierza, który podczas wojny w latach 1941 – 1942 służył w jednostce technicznej Wehrmachtu stacjonującej na terenie Flugplatzu przy ulicy Wrońskiej w Lublinie. W wolnym czasie spacerował z aparatem po mieście.

Wystawę „Jeden rok – 1941” można oglądać w Galerii Teatru NN przy ulicy Grodzkiej. Zdjęcia dziś można oglądać do godziny 16.00. Prezentacja będzie dostępna do końca lipca.

Rzeźby Adama Myjaka w CSK

Centrum Spotkania Kultur prezentuje rzeźby profesora Adama Myjaka, słynnego polskiego artysty i pedagoga. Artysta debiutował wraz z twórcami Nowej Figuracji. Jego prace znajdują się w zbiorach wielu znaczących muzeów i kolekcjach prywatnych. Jest wielokrotnym laureatem międzynarodowych i krajowych konkursów. W jego rzeźbach wyróżniają się dwa cykle: głów i ażurowych figur.

Wystawę można oglądać w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie przy placu Teatralnym 1 do 24 sierpnia. Dziś wejście na wystawę od godziny 13.00 do 18.00.

Warsztaty w Muzeum Ziemi Chełmskiej

Muzeum Ziemi Chełmskiej zaprasza na warsztaty poświęcone wycinance ludowej. Zajęcia przeznaczone są dla uczniów klas 2-5 szkół podstawowych. Uczestnicy zapoznają się z historią wycinanki i poznają twórców ludowych specjalizujących się w tej dziedzinie w naszym regionie. Zajęcia właśnie się rozpoczynają w siedzibie muzeum przy ul. Lubelskiej 56A.

Warsztaty komiksowe z Maciejem Pałką

Centrum Kultury w Lublinie i Dom Kultury LSM zapraszają na warsztaty komiksowe z Maciejem Pałką – twórcą i wydawcą komiksów. Pałka to autor kilkunastu albumów komiksowych, od wielu lat zaangażowany w rozwój sceny komiksowej w Polsce. Porusza się w tematyce od komiksu undergroundowego po komiks historyczny.

Animator kultury komiksowej. Przez dziesięć lat tworzył pracownię komiksu w Domu Słów w Lublinie, gdzie przeprowadził kilkaset warsztatów komiksowych.

Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się, jak narysować swój (często pierwszy) komiks i poznają metody ułatwiające proces zamiany pomysłów w gotową historyjkę.

Warsztaty rozpoczną się o godzinie 13.00 w Domu Kultury LSM przy ul. Konrada Wallenroda 4A w Lublinie.

Fot. Zamojski Dom Kultury FB

Exit mobile version