13.07.2022 Informator kulturalny

przechwytywanie 2022 07 13 104116

Po raz 20. odbędzie się spacer trasą „Poematu o mieście Lublinie” Józefa Czechowicza.

Przypomnijmy….co roku odbywa się w pierwszą lipcową pełnię księżyca. „Spacerowicze” odwiedzą miejsca opisane w „Poemacie”, nieodłączoną częścią spaceru jest także wspólne czytanie „Poematu” w miejscach znanych z utworu.

Podobnie jak Wędrowiec z „Poematu”, uczestnicy spaceru wkraczają do miasta od strony Górek Czechowskich. Następnie idą w kierunku Wieniawy, odwiedzają najstarszą lubelską nekropolię i kierują się Krakowskim Przedmieściem na Stare Miasto. Mijają teren dawnej dzielnicy żydowskiej i opuszczają miasto przez Kalinowszczyznę i Czwartek.

Spacer jest także okazją do obejrzenia rękopisu „Poematu o mieście Lublinie”, przechowywanego w Muzeum Czechowicza przy ulicy Złotej.

Na chętnych będą również czekać okolicznościowe exlibrisy oraz mapki z trasą.

Początek spaceru o godzinie 19.00 na wiadukcie Poniatowskiego – od strony Czechowa.

 

9. edycja festiwalu Kazimiernikejszyn

Krzysztof Zalewski, Mrozu, T.Love, Daria Zawiałow czy Ralph Kaminski – to między innymi gwiazdy 9. edycji festiwalu Kazimiernikejszyn, który dziś rozpoczyna się w Kazimierzu Dolnym.

Główny element festiwalu to koncerty na kazimierskim Rynku oraz w kamieniołomach. W ramach wydarzenia zaplanowano także spotkania z gośćmi, spektakle improwizowane, a nawet wycieczki krajoznawcze.

Pierwsze festiwalowe wydarzenia na Rynku o godzinie 15.

Koncerty i imprezy towarzyszące, potrwają do niedzieli – my – Polskie Radio Lublin – także tam będziemy – jutro plenerowe studio Drugiej Połowy Dnia właśnie w Kazimierzu Dolnym. Startujemy po godz.12.00.

Wystawa dotycząca życia Marii Konopnickiej w MBP im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie

„W świecie Marii Konopnickiej – w 180. rocznica urodzin” – to tytuł wystawy prezentowanej w Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.

– Ekspozycja przypomina życie i twórczość poetki, nowelistki, pisarki dla dzieci, publicystki i tłumaczki oraz autorki „Roty” recytowanej w ilu ważnych momentach historii Polski – mówi reprezentująca bibliotekę Ewa Hadrian. [SŁUCHAJ PONIŻEJ]

Wystawę w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie można oglądać do 21 sierpnia.

Występ Orkiestry Symfonicznej Ukrainy na placu przed Ratuszem w Lublinie

Orkiestra Symfoniczna Ukrainy wystąpi w Lublinie. Artyści z Charkowa wykonają uwerturę do opery „Carmen” Bizeta. Orkiestrę poprowadzi dyrygent Witalij Laszko.

Słobożańska Młodzieżowa Akademicka Orkiestra Symfoniczna powstała w Charkowie w 1993 roku. Obecnie w skład Orkiestry wchodzą młodzi muzycy z całej Ukrainy. Orkiestra posiada w swoim repertuarze światowe arcydzieła muzyki klasycznej, utwory kompozytorów współczesnych oraz muzykę różnych gatunków i stylów. Do wybuchu wojny na Ukrainie regularnie występowała na krajowych i międzynarodowych festiwalach muzycznych.

W Lublinie Orkiestra Symfoniczna Ukrainy wystąpi na placu przed Ratuszem o godzinie 12, chwilę po miejskim hejnale.

Fot. Brama Grodzka – Teatr NN

Exit mobile version