„Wajda na nowo” w CSK
Do 7 sierpnia można jeszcze oglądać wystawę plakatów Andrzeja Pągowskiego w Centrum Spotkania Kultur. Wystawy w CSK mają to do siebie, że po prostu przychodzimy i jesteśmy, podziwiamy. Możemy też zanurzyć się w zupełnie inny świat, a to dlatego, że tytuł tej wystawy to „Wajdę na nowo”. To 60 nowych plakatów do wszystkich – zarówno fabularnych jak i dokumentalnych – filmów reżysera. Andrzej Pągowski poznał Andrzeja Wajdę w roku 1981 podczas pracy nad plakatem do filmu „Człowiek z żelaza”. Później tworzył jeszcze do takich filmów jak chociażby „Kronika wypadków miłosnych”, „Pierścionek z orłem w koronie” czy „Powidoki”. A ten wspomniany wcześniej plakat do filmu „Człowiek z żelaza” stał się ulubionym plakatem Andrzeja Wajdy i wielokrotnie reżyser podkreślał, że do takiego plakatu warto było zrobić film. Z okazji 95. rocznicy urodzin i 5. rocznicy śmierci reżysera – to było w roku 2021 – Andrzej Pągowski wyznaczył sobie solidne wyzwanie i postanowił zrealizować projekt „Wajda na nowo”. Przygotował się do niego w bardzo drobiazgowy sposób: obejrzał wszystkie filmy w kolejności, w jakiej powstawały… i powstało 60 zupełnie nowych plakatów z jednym wyjątkiem – ulubiony plakat, czyli „Człowiek z żelaza” został tylko zaadaptowany z pierwotnego poziomu na format pionowy. Ta wystawa czeka na państwa we foyer sali operowej w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie od poniedziałku do niedzieli, kiedy tylko otwarty jest budynek.
Moda na Japonię w Muzeum Zamojskim
Teraz coś do przeżycia i do doświadczenia – takie właśnie mogą być wakacje dla dzieci i młodzieży w Muzeum Zamojskim w Zamościu. Kolejna odsłona warsztatów szykuje się 21 lipca. To znaczy, że właśnie teraz jest dobry moment, aby zapisać się na te warsztaty. Jak co roku pracownicy muzeum przygotowali ofertę zajęć edukacyjnych na okres wakacji i w zależności od tematów te zajęcia są prowadzone w części ekspozycyjnej lub w sali edukacyjnej. A co w tym tygodniu? Zaproszone są dzieci i młodzież w wieku od 10 do 16 lat i będą to warsztaty poświęcone japonizmom w sztuce. Młodzi ludzie będą mieli okazję poznać charakterystyczne cechy dalekowschodnich zdobień i odpowiedzą sobie na pytanie skąd ta sztuka w ogóle w Europie i dlaczego stała się tak modna. Co istotne to warsztaty, więc uczestnicy wykonają kakemono, czyli japoński obraz malowany na płótnie, a gotową pracę będzie można zabrać ze sobą do domu. Szczegóły na muzeum-zamojskie.pl.
Do podziwiania… i do kupienia
I jeszcze jedno zaproszenie – tym razem sztuka nie tylko do podziwiania, ale także do zakupu. Od piątku Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych zaprasza na nową wystawę. Jak zwykle jest to wystawa w Galerii „Przy Bramie” przy ul Grodzkiej 34-36 w Lublinie. Jest to letnia wystawa zbiorowa i co istotne nie tylko można podziwiać, bo prace są wystawione na sprzedaż, a ceny można negocjować. W okresie letnim godziny otwarcia galerii są wydłużane w zależności od potrzeb zwiedzających i tak też galeria może być czynna nawet do 20.00 codziennie.