28.07.2022 Informator kulturalny

kra 7997 2022 07 28 224958 2022 07 29 085900

W Lublinie rozpoczyna się Carnaval Sztukmistrzów

Nowocyrkowcy już dawno wyszli z namiotów na ulice, sprzeciwili się tresurze zwierząt, do spektakli dodali więcej dramaturgii i są bliżej ludzi. Widzowie coraz częściej chcą  bezpośredniego kontaktu z cyrkiem. Do niedzieli okazji, by poznać współczesne trendy i opowieści cyrkowców, w Lublinie jest wiele. W pierwszy dzień Carnavalu Sztukmistrzów proszę zerkać w górę. Trybunał Korony, Brama Krakowska, Wieża Trynitarska czy plac Teatralny. W tych miejscach na rozwieszonych linach będą spacerować slacklinerzy.

Już od wczesnego popołudnia organizatorzy tegorocznej 13. edycji Carnavalu przygotowali uliczne spektakle. Dziś miedzy innymi klaunada, spektakl chilijskiego akrobaty. Flash Gonzalez podczas występu wcieli się w rolę sympatycznego mężczyzny, który ma jednak parę życiowych problemów. Komizm jego magii wynika z problemów, z którymi się mierzy: czy to z ubraniem, winem, gołębiami, czy głodem. Na placu Po Farze mogą Państwo zobaczyć dwa półgodzinne spektakle o 16.00 i 20.00. Z kolei o 17.00 na placu Litewskim spektakl „Powrót Sztukmistrza”. To teatralna opowieść inspirowaną prozą Icchaka Bashewisa Singera i lokalnymi historiami mieszkańców sztetl. Przedstawienie zawiera elementy cyrku, tańca, fire show, beatboxu oraz graną na żywo muzykę. W spektaklu biorą udział artyści z Polski, Argentyny, Chile, Czech i Izraela. Kierownictwo artystyczne objął Arkadiusz Ziętek. Carnaval Sztukmistrzów potrwa do niedzieli. Szczegółowy repertuar pod adresem carnavallublin.eu.

Koncert w starym browarze przy Bernardyńskiej

To jedno z najgorętszych nazwisk na polskiej scenie muzycznej ostatnich lat. Kto z Państwa miał kiedykolwiek okazję uczestniczyć w koncercie Krzysztofa Zalewskiego wie jak dużo energii jest na scenie. Jego kariera sięga jeszcze czasów „Idola”. Muzyk wygrał drugą edycję programu i wydał udany album „Pistolet”. Każdy kolejny album jest sporym wydarzeniem na rynku, łącznie z ostatnim krążkiem „Zabawa”. Zalewski udowadnia, że można dobrze się bawić, nawet tańcząc na zgliszczach płonącego świata. Na nowy materiał składa się 11 piosenek, które stanowią prawdziwą mieszankę. Zalewskiego można też oglądać na kinowych ekranach, m.in. w filmie „Piosenki o miłości”. Dziś człowiek orkiestra wystąpi przed publicznością na terenie starego browaru przy Bernardyńskiej 15 w Lublinie. Początek koncertu Krzysztofa Zalewskiego o 20.00.

Muzyka jazzowa w CSK

Na wieczór z muzyką jazzową zaprasza Centrum Spotkania Kultur. Trio Komeda Ahead interpretuje muzykę legendy polskiego jazzu łącząc elementy muzyki współczesnej. To nadaje zdaniem krytyków muzyce Komedy nowy, oryginalny wymiar, pełen emocjonalności, żywiołowości i finezji. W skład zespołu wchodzą: polski wibrafonista i kompozytor Bartosz Pieszka, bracia – kontrabasista Marcin Oleś i perkusista Bartłomiej Oleś – to muzycy okrzyknięci największym skarbem polskiego jazzu XXI wieku. Trio współpracuje z artystami z całego świata: David Murray, Chris Speed czy Rob Brown. Początek koncertu o 19.00.

W lubelskich kinach dokument zamknięty w jednym filmowym kadrze

Dyskusyjne Koło Filmowe Benshi zaprasza do Centrum Kultury w Lublinie na dokument w reż. Pawła Łozińskiego. „Film balkonowy” to opowieść o ludziach, którzy choć na chwilę chcieli porozmawiać z reżyserem spoglądając w oko kamery znajdującej się na balkonie. To przypadkowi przechodnie, mieszkańcy Warszawy. Autor zaczepia, zadaje pytania, rozmawia o tym jak radzą sobie z życiem. Stojąc tam z kamerą przez ponad dwa lata stworzył miejsce dialogu, świecki konfesjonał, przy którym każdy może się zatrzymać i opowiedzieć o sobie innym ludziom. Bohaterowie niosą w sobie zagadki i tajemnice, nie dają się łatwo zaszufladkować. Każda ludzka historia jest wyjątkowa, a życie jest nie do wymyślenia. Seans rozpoczyna się o 18.00 w kinie Centrum Kultury przy Peowiaków 12 w Lublinie.

Puławski Dom Chemika zaprasza na wernisaż fotografii

Na koniec dzisiejszego spotkania przenosimy się do Puław. W Puławskiej Galerii Sztuki wernisaż grupy fotograficznej, która zrzesza blisko 40 miłośników pracy z aparatem. Połączyły ich media społecznościowe. Tematyka prezentowanych na wystawie prac jest bardzo zróżnicowana. Zdjęcia prezentują indywidualne spojrzenie ich autorów na otaczającą rzeczywistość. Wernisaż o 18.00. Wystawa grupy fotograficznej SpułaF będzie czynna do 21 sierpnia w Puławskim Domu Chemika.

Fot. Krzysztof Radzki

Exit mobile version