Pierwszego marca wojska rosyjskie weszli na terytorium ukraińskiego miasta Chersoń. Już od kilku miesięcy miasto wraz z mieszkańcami znajduje się pod okupacją rosyjską. Reporterce Radia Lublin udało się dotrzeć do obywatela Ukrainy, który był Chersoniu, gdy weszły tam wojska rosyjskie.
CZYTAJ: Mieszkaniec okupowanego Chersonia dla Radia Lublin: Sklepy okradzione, czołgi, godzina policyjna
20 uczniów najstarszej szkoły ze Lwowa, Liceum nr 10 im. Marii Magdaleny przebywa na koloniach w Łabuńkach Pierwszych pod Zamościem. Nie siedzą w miejscu. Każdego dnia zwiedzają najpiękniejsze zakątki Roztocza. Dla niektórych jest to pierwsze spotkanie od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Młodzi, utalentowani pianiści między innymi ze Stanów Zjednoczonych i Japonii doskonalą swoje umiejętności w powiecie puławskim. W Nałęczowie i Kazimierzu Dolnym trwa jubileuszowy XXV Międzynarodowy Festiwal i Kurs Pianistyczny.
– Fontanna na placu Litewskim nie jest kąpieliskiem – apeluje lubelski ratusz. Kąpanie się w wodzie z fontanny może być niebezpieczne dla naszego zdrowia.
CZYTAJ: „Fontanna to nie kąpielisko”. Władze miasta apelują o zaprzestanie kąpieli na pl. Litewskim
Kilkuset rekonstruktorów z Polski i zagranicy wystąpiło w filmie historycznym „Bitwa nad Bugiem”. Produkcja w reżyserii Zdzisława Cozaca przedstawia wydarzenia z 1018 roku. Wówczas w rejonie grodziska Gródek wojska Bolesława Chrobrego starły się z wojami Jarosława Mądrego.
CZYTAJ: „W tym filmie oddajemy głos średniowiecznym źródłom”. Premiera „Bitwy nad Bugiem” w Lublinie
Chełmski rower miejski to strzał w dziesiątkę. Już ponad 1500 osób zarejestrowało się w systemie, choć jest on dostępny od zaledwie trzech tygodni. Jak widać, chełmianom ta forma komunikacji miejskiej przypadła do gustu, podobnie jak turystom, którzy chętnie zwiedzają miasto na dwóch kółkach.
CZYTAJ: Chełm: rowery miejskie robią furorę wśród mieszkańców i turystów
Program poprowadziła Agata Zalewska.
Na zdj. zniszczona przez rosyjską rakietę szkoła w Kramatorsku, fot. PAP/EPA/GEORGE IVANCHENKO