Amerykańskie systemy przeciwlotnicze trafią do Ukrainy

nasams 2022 07 01 223301

Pentagon ogłosił w piątek (01.07) nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o łącznej wartości 820 mln dolarów. W jego skład weszły systemy obrony powietrznej NASAMS, radary przeciwartyleryjskie i dodatkowe pociski do systemów HIMARS.

Jak podał w komunikacie resort obrony USA, w nowym pakiecie są dwa systemy NASAMS, cztery radary przeciwartyleryjskie, do 150 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm oraz „dodatkowa amunicja” do mobilnych systemów artylerii rakietowej HIMARS. Dostarczenie tej broni, o którą od dawna zabiegała Ukraina, zapowiedział już w czwartek prezydent Joe Biden.

CZYTAJ: Media: system obrony powietrznej NASAMS pozwoli Ukrainie przechwytywać rakiety manewrujące

W przeciwieństwie do poprzednich trzynastu pakietów pomocy wojskowej dla Ukrainy, większość sprzętu zostanie przekazana nie z magazynów sił zbrojnych USA, lecz zakupiona dla Ukrainy od producentów w ramach programu Ukraine Security Assistance Initiative. Z amerykańskich magazynów wysłane zostaną rakiety do HIMARS o wartości 50 mln USD.

CZYTAJ: USA przekażą Ukrainie system obrony przeciwrakietowej

NASAMS to rakietowy system obrony powietrznej średniego zasięgu produkowany przez amerykański koncern zbrojeniowy Raytheon i norweski Kongsberg. Używa on standardowych amerykańskich rakiet powietrze-powietrze przystosowanych do wystrzeliwania z naziemnych wyrzutni. Jest używany m.in. do obrony przestrzeni powietrznej nad Waszyngtonem.

– Departament Obrony docenia współpracę z Norwegią, by umożliwić historyczną dostawę przez Stany Zjednoczone nowoczesnych systemów obrony powietrznej, które pomogą Ukrainie obronić się przed brutalnymi atakami Rosji z powietrza – napisano w oświadczeniu.

Nie podano dotąd, kiedy systemy trafią na Ukrainę. Wiadomo jednak, że ukraińscy żołnierze będą musieli przejść szkolenie z jego obsługi – jednego z pierwszych zachodnich systemów tego typu.

RL / PAP / opr. ToMa

Na zdj. amerykańsko-norweski system przciwlotniczy i przeciwrakietowy NASAMS, fot. Kongsberg

Exit mobile version