Greckokatoliccy biskupi uczestniczyli w Lublinie w obchodach 35-lecia reaktywacji duszpasterstwa w parafii greckokatolickiej. Pochodzący z Ukrainy trzej hierarchowie spotkali się także z rodzinami żołnierzy Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady stacjonującej w mieście.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Boska Liturgia z okazji 35-lecia reaktywacji duszpasterstwa greckokatolickiego w Lublinie
– Wszyscy rozumiemy, że losy nie tylko Ukrainy, ale również Europy i całego świata dzisiaj ważą się na wschodzie Ukrainy – mówi biskup Bogdan Dziurach posługujący w Niemczech. – Naszym obrońcom zawdzięczamy to, że rosyjski okupant nie zdołał okupować większych terytoriów naszego państwa. Nasi żołnierze toczą walkę z wielkim poświęceniem. Chcemy wyrazić naszą wdzięczność, zapewnić ich w naszych modlitwach, bo rozumiemy, że ludzie walczą na polu walki, ale zwycięstwo pochodzi od Boga. Bez ojczyzny zostajemy sami, osłabieni w naszych prawach, jak to już było w dwudziestym stuleciu.
– Papież jest przywódcą naszego Kościoła i największym autorytetem moralnym na świecie, zawsze czekamy na niego w Ukrainie – zaznaczył ukraiński biskup greckokatolicki Bogdan Dziurach. Jego zdaniem wysiłki papieża Franciszka na rzecz pokoju w Ukrainie, są godne podziwu.
– Nie ma przywódców religijnych, którzy tak wiele zrobili, żeby tej wojny uniknąć, ale też po ludzku rozumiemy, że nie wszystko zależy od naszych wysiłków – mówi biskup Dziurach. – Bardzo cenimy tę wolę Ojca Świętego, że chce przyjechać do Kijowa, że jest z naszym narodem. Oczekujemy go w każdej chwili i myślimy, że jego przybycie przyniesie ulgę i przybliży czas pokoju. Nie musi papież robić czy mówić niczego wielkiego, wystarczy, że będzie się modlił ze swoimi wiernymi. My dajemy pierwszeństwo broni duchowej.
CZYTAJ: Papież: niech skończy się szaleńcza wojna w Ukrainie
Papież Franciszek modlił się dziś o zakończenie „szaleńczej wojny” w Ukrainie. Podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański papież powiedział: – Ponawiam moją bliskość z narodem ukraińskim, codziennie dręczonym przez brutalne ataki, przez które cierpią zwykli ludzie.
Biskupi, którzy na co dzień pracują w Monachium, Kijowie, Chicago, podczas wizyty w Lublinie wspólnie odprawili Boską Liturgię z okazji jubileuszu lubelskiej parafii. Parafia Greckokatolicka w Lublinie powstała w 1993 r. Od tego czasu jej proboszczem jest ks. mitrat Stefan Batruch.
Parafia funkcjonuje w Cerkwi Greckokatolickiej Najświętszej Marii Panny w Muzeum Wsi Lubelskiej przy al. Warszawskiej.
EwKa/ opr. DySzcz
Fot. Iwona Burdzanowska