Chełm: rowery miejskie robią furorę wśród mieszkańców i turystów

przechwytywanie23 2022 07 21 201800

Chełmski rower miejski to strzał w dziesiątkę. Już ponad 1500 osób zarejestrowało się w systemie, choć jest on dostępny od zaledwie trzech tygodni. Jak widać, chełmianom ta forma komunikacji miejskiej przypadła do gustu, podobnie jak turystom, którzy chętnie zwiedzają miasto na dwóch kółkach.

CZYTAJ: Rowery miejskie nie tylko dla Chełma. Można już z nich korzystać

– Użytkownicy od otwarcia roweru miejskiego wypożyczali nasz sprzęt blisko 2500 razy – podsumowuje Cezary Dudek, rzecznik prasowy NextBike Polska, firmy, która obsługuje w Chełmie rower miejski. – Dzień, w którym użytkownicy najchętniej korzystali z rowerów miejskich to 3 lipca. Wtedy odnotowaliśmy blisko 200 wypożyczeń. Średnio dziennie jest ich około 100, nieco ponad 100. Jeśli chodzi o podział wypożyczeń rowerów standardowych i niestandardowych, to z racji tego, że najwięcej jest klasycznych rowerów, to są wypożyczane najwięcej – 65%. Natomiast rowery cargo czy tandemy, także cieszą się sporym zainteresowaniem, bo jest to ponad 25% wszystkich wypożyczeń. To nas bardzo cieszy, bo te rowery niestandardowe cieszą się naprawdę dużym zainteresowaniem. Wypożyczenia średnio trwają 50 minut, co w skali Polski jest dość dużym osiągnięciem. Zazwyczaj jest to około 30 minut. Widać więc, że mieszkańcy Chełma często wypożyczają rowery na dłuższe przejażdżki, np. wyjeżdżają na wycieczki za miasto.

– Nie korzystam, bo mam swój rower prywatny, ale wydaje mi się, że to bardzo dobry pomysł – ocenia jeden z mieszkańców Chełma. –  Nasze miasto dołączyło do tych miast, które mają swój rower. Myślę, że to szczególnie wśród młodzieży chwyci, bo na pewno łatwiej jest się przemieszczać rowerem, zwłaszcza w okresie letnim, wiosennym i jesiennym, to na pewno. 

– Nie jestem z Chełma. Przyjechałem z Gdańska, gdzie rowery miejskie cieszą się dużą popularnością – opowiada turysta. – W Chełmie jest to nowość – korzystałem z tego. Bardzo fajne, niedrogie, dużo rowerów. To łatwy sposób przemieszczania się z jednego miejsca do drugiego. Dodatkowo jest to bardzo ekologiczne, nie zatruwamy środowiska spalinami, a także zdrowe, bo przy okazji poruszamy. Dobrze, bo jest dużo stacji, gdzie możemy te rowery oddać, gdy skończymy jazdę. Jest to lepsze niż hulajnogi, których użytkownicy często zostawiają je w miejscu, w którym kończą jazdę, niezależnie czy to środek chodnika, czy przejście dla pieszych. Z rowerami nie ma tego problemu. Jest super. 

– Jeżeli chodzi o współpracę z firmą obsługującą rowery miejskie, czyli NextBike to urzędnicy, którzy od strony miasta zajmują się rowerami, podkreślają, że jest ona bezproblemowa i układa się pozytywnie – mówi Damian Zieliński z Urzędu Miasta Chełm. – Aktualnie nie odnotowaliśmy również żadnych oficjalnych zgłoszeń w sprawie „Chełmski rower” od mieszkańców. Co do umowy, to została zawarta z wykonawcą do dnia 15 września 2022 roku. Była to pierwsza umowa na obsługę roweru miejskiego, której celem było przede wszystkim zbadanie zainteresowania tą usługą wśród mieszkańców. Natomiast na kolejny okres miasto musi ogłosić następne postępowanie przetargowe, które wyłoni operatora tego przedsięwzięcia.

Do dyspozycji mieszkańców w ramach roweru miejskiego jest 140 standardowych rowerów miejskich, 15 rowerów standardowych z fotelikiem, 10 rowerów familijnych – cargo i 5 tandemów. Rowery dostępne są przy 17 stacjach, na każdej jest 15 stojaków. Ich dokładna lokalizacja widoczna jest na mapie w aplikacji NextBike lub na stronie chelmskirower.pl w zakładce „Mapa Stacji”.

NowA / opr. KB

Fot. Miasto Chełm

Exit mobile version