Obecność kurhanu, czyli dawnej mogiły, potwierdzono kilkaset metrów od grodziska w Chodliku. Kilka dni temu w tak zwanym Lesie Powiślańskim rozpoczęły się badania wykopaliskowe.
– Tym razem badamy jeden z kurhanów zlokalizowanych w pobliżu wału podłużnego odkrytego kilka lat temu – mówi kierownik badań Łukasz Miechowicz. – Udało się potwierdzić nie tylko, że to są kurhany, gdyż mamy tu nasypie kopca, pochowek ciałopalny wczesnośredniowieczny. Mamy bardzo nieliczne póki co fragmenty naczyń glinianych wczesnośredniowiecznych, ale mamy bardzo dużo fragmentów naczyń pradziejowych z okresu neolitu, epoki brązu lub wcześniejszych okresów. W przestrzeni poza kurhanem też odkrywamy ceramikę pradziejową. Jak się okazuje w miejscu gdzie jesteśmy, poza kurhanami wczesnośredniowiecznymi, znajduje się też osadnictwo pradziejowe, czyli tutaj ludzie też mieszkali od zawsze – dodaje Łukasz Miechowicz.
CZYTAJ: Chodlik: po wykopaliskach czas na badania powierzchniowe
Wykopaliska w pobliżu grodziska w Chodliku potrwają do połowy sierpnia. Biorą w nich udział studenci archeologii z uniwersytetów w Warszawie, Gdańsku i Poznaniu.
Więcej o tym temacie powiemy w dzisiejszych Aktualnościach po 17.00.
ŁuG / opr. WeT
Fot. Archeologia i starożytności Chodlika FB