Dziś podpisanie Lubelskiej Rezolucji Energetycznej. Dokument zostanie wysłany do instytucji unijnych

light bulb 1640438 1920 2022 07 01 093238

W Lublinie trwa konferencja „Lubelskie zagłębiem energetycznym Polski” podczas której zostanie podpisana Lubelska Rezolucja Energetyczna, która następnie zostanie wysłana do instytucji unijnych.

– Znaczenie regionu zdecydowanie wzrosło po wybuchu wojny na Ukrainie – mówi poseł do parlamentu europejskiego Grzegorz Tobiszowski. – Są pomysły na klastry ukraińsko-polskie, gdzie będzie wykorzystany potencjał intelektualny, będą wykorzystane planowane inwestycje, chociażby w dystrybucje. Inwestycje w dystrybucje, a więc w sieć energetyczną, sprawiają, że możemy mówić o inwestycjach w odnawialne źródła energii. Ale jakie? Nie wiatraki, bo na Lubelszczyźnie za bardzo nie wieje. Za to dobrze świeci, a więc można iść w duże inwestycje fotowoltaiczne, bo nie wszystkie tereny rolne nadają się w swojej klasyfikacji na uprawy, a więc to należy wykorzystać.

Dokument Lubelska Rezolucja Energetyczna mówi o konieczności transformacji energetycznej. Zakłada potrzebę rewizji dotychczasowej polityki klimatycznej Unii Europejskiej w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę. Rezolucja podkreśla, że reforma energetyczna nie zostanie zrealizowana bez udziału odnawialnych źródeł energii.

– Ważne miejsce na energetycznej mapie regionu zajmuje węgiel – mówi prezes Lubelskiego Węgla Bogdanka, Artur Wasil. – Jest zainteresowanie funduszy surowcowych spoza Unii Europejskiej dlatego, żeby finansować górnictwo w Polsce. I to jest oczywiście bardzo duża nakładania inwestycyjna. To są miliardy złotych do tego, żeby wybudować nową kopalnie. W tym roku rozpoczynamy wiercenie poszukiwawcze węgla typu 35 na południu Lubelszczyzny. Mamy na uwadzę to, że może powstać tam kopalnia, ale warunkiem jest to, że ten węgiel tam znajdziemy. Rzeczywiście wtedy będziemy poszukiwać środków i  będą one duże. Będziemy musieli posiłkować się finansowanie zewnętrznym. Nie jesteśmy w stanie jako spółka wygenerować takich środków na budowę tak dużego obiektu.

Szacuje się, że w jeszcze w 2040 roku w Polsce do produkcji energii potrzebnych będzie rocznie 11 milionów ton węgla.

Rezolucja podkreśla, że reforma energetyczna nie zostanie zrealizowana bez miksu energetycznego – udziału odnawialnych źródeł energii oraz węgla. Podpisanie dokumentu odbędzie się podczas konferencji „Lubelskie zagłębiem energetycznym Polski” w Lubelskim Centrum Konferencyjnym w Lublinie około godz. 14.30.

TSpi / opr. WM / AKos

Fot. pixabay.com

Exit mobile version