Hrubieszów: długofalowa strategia rozwoju i wsparcie z funduszy norweskich

293732743 2966665786812194 3930393450376090407 n 2022 07 19 181422

29 miast w Polsce i tylko jedno na Lubelszczyźnie – Hrubieszów – otrzymało wsparcie z funduszy norweskich na „Rozwój lokalny”. Projekt na ponad 15 milionów złotych zakłada m.in. budowę centrum komunikacyjnego, utworzenie Dziennego Domu Seniora oraz wzmocnienie relacji z przedsiębiorcami poprzez utworzenie nowej jednostki budżetowej – Kreatywnego Centrum Edukacji i Współpracy Gospodarczej.

– Jesteśmy teraz w ważnym momencie. Przeszliśmy od planowania i wyboru miast do konkretnych realizacji – mówił dziś (19.07) podczas konferencji otwierającej projekt dyrektor Departamentu Programów Pomocowych w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Maciej Aulak. – Hrubieszów zaczyna realizować projekt, który zaplanował w bardzo szerokim partnerstwie, z wieloma udziałowcami. Mamy nadzieję, że tak jak był dobrze oceniony, okaże się też skutecznie realizowany.

– Jesteśmy na bieżąco w kontakcie z Hrubieszowem – deklaruje Joanna Ziomek ze Związku Miast Polskich. – W momencie, kiedy pojawiały się jakieś wyzwania, staramy się udzielać wsparcia. To jest ocena dokumentów, próba współpracy, napisania różnych dokumentów, o różnej randze. To są opisy przedmiotu zamówienia, wszelkiego rodzaju regulaminy czy inne formalne dokumenty, które regulują pracę. Chociażby mającego powstać Kreatywnego Centrum Edukacji i Współpracy Gospodarczej.

– Hrubieszów dostał bardzo wysoką ocenę w tym naborze, piąte miejsce w ocenie ekspertów, ze względu m.in. na to, że bardzo celnie, naszym zdaniem, zaplanował swój rozwój – podkreśla Maciej Aulak. – W bardzo szerokim stopniu uwzględnił udział mieszkańców i wszystkie te elementy, które dla nas były istotne w tym naborze. Aspekt środowiskowy, społeczny i rozwój potencjału administracji miasta.

– Z naszych działań partycypacyjnych przede wszystkim uwypukliły się potrzeby związane z przedsiębiorcami – zaznacza Paweł Wojciechowski, zastępca burmistrza Hrubieszowa. – Zwrócili oni uwagę, że nie ma instytucji, która ich wspiera, może doradzać i szkolić, która łączy samorząd z biznesem, z oświatą. Tutaj odpowiedzią jest Kreatywne Centrum Edukacji i Współpracy Gospodarczej. Od wielu lat w zasadzie wiemy, że w mieście nie ma dworca z prawdziwego zdarzenia. Mieszkańcy również podnosili ten problem. Odpowiedzią na te potrzeby jest planowane utworzenie centrum komunikacyjnego Hrubieszowa. Na miarę naszych możliwości finansowych, infrastrukturalnych. Mamy jedną działkę, której jesteśmy właścicielem, która w ogóle może pod taką inwestycję być poddana. Kolejne potrzeby oczywiście to seniorzy. Chcemy otworzyć dzienny dom pobytu seniora, by ta pomoc i wsparcie, ta usługa była szersza i uzupełniała to, co na przykład też świadczy Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

– Żeby wszystkie projekty, o których dzisiaj będzie mowa, mogły być realizowane, przedsiębiorcy będą potrzebowali po prostu środków finansowych – mówi Beata Janczak, dyrektor Centrum Obsługi Przedsiębiorców Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. w Lublinie. – Nasza rola właśnie jest taka, żeby ich informować o tych możliwościach i oczywiście wesprzeć. Na co dzień pracujemy w Lublinie, ale swoim zasięgiem obejmujemy oczywiście Hrubieszów i okolice.

– Ostatnim elementem, który miał swój wydźwięk, było zwrócenie uwagi na to czym dysponuje Hrubieszów pod względem swojej kultury i dziedzictwa – dodaje Paweł Wojciechowski.  – W Hrubieszowie mamy ponad 74 zabytki. W różnym stanie oczywiście. Mówimy też o zwykłej zabudowie, prywatnej. Mamy też ciekawe elementy, które prof. Zin uwielbiał. W swoich programach „Piórkiem i węglem” rysował ganki drewniane. Dzięki ekspertom Politechniki Krakowskiej będziemy mogli utworzyć tzw. monografię takich elementów dziedzictwa i kultury, które będą mogły być zachowane dla następnych pokoleń. Być może wykorzystane przez osoby, które chcą remontować swoje domy albo przywrócić do stanu poprzedniego.

CZYTAJ: W Hrubieszowie porozmawiają o rozwoju lokalnym miasta

– Znaleźliśmy partnera, miasto Elverum – tłumaczy Joanna Ziomek. – To jest miasto norweskie. W ramach projektu jest przewidziany komponent współpracy pomiędzy samorządami. Właśnie również poprzez wymianę doświadczeń, poprzez wizyty studyjne, w ten sposób wspieramy Hrubieszów w realizacji projektu.

– Nazywam się Asmund Hagen, jestem wicedyrektorem w gminie Elverum, jakieś 500 kilometrów od Oslo. Jesteśmy w trakcie nawiązywania umowy partnerskiej z Hrubieszowem na najbliższe dwa lata. Jest to współpraca między miastami norweskimi a polskimi w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Mamy podobny rozmiar. Elverum ma 21,5 tys. mieszkańców, więc podobny kaliber jak Hrubieszów. W jakimś stopniu mierzymy się z podobnymi problemami. Wyzwania klimatyczne, przejście na nowy model biznesu, na zieloną energię, problemy społeczne takie jak starzenie się społeczeństwa, to są takie rzeczy, które dotykają nas wszystkich. Jesteśmy od dwóch dni w Hrubieszowie i pod koniec lata, we wrześniu, pewnie podpiszemy już formalnie umowę o współpracy na najbliższe dwa lata. Wydelegujemy specjalistów ze strony obu miast, którzy będą uczestniczyć w wizytach studyjnych, współpracować, komunikować się na bieżąco, żeby uczyć się od siebie, czerpać nowe doświadczenia w dziedzinie opieki społecznej, pomocy osobom starszym, edukacji, zarzadzania miastem.

– Należy spodziewać się solidnego impulsu rozwojowego, bo to nie są środki niestety, które pozwolą rozwiązać wszystkie problemy miasta, ale te projekty służą m.in. budowaniu partnerstw, wzmacnianiu zaangażowania obywateli, wymyślania koncepcji rozwoju miasta. To jest długofalowa strategia rozwoju miasta. Moim zdaniem to jest największy atut tego projektu – podkreśla Maciej Aulak.

Na zaplanowane działania trzeba będzie poczekać do kwietnia 2024 roku.

Projekt pn. „Rozwój Lokalny Hrubieszowa – od partycypacji do realizacji” finansowany jest w ramach Programu „Rozwój Lokalny” ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 przy wsparciu zewnętrznym Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Związku Miast Polskich.

AP / opr. PrzeG

Fot. AP

Exit mobile version