Jakie zalety i wady ma szczoteczka elektryczna?

glowne 2022 07 20 143937

Szczoteczki elektryczne to wciąż najpopularniejsze, zaraz po szczoteczkach manualnych, urządzenia do higieny jamy ustnej, nawet mimo rosnącej popularności szczoteczek sonicznych. Przeczytaj nasz artykuł, aby poznać zalety i wady szczoteczki elektrycznej. Czym tak naprawdę jest to urządzenie i w jaki sposób działa? Czy jest skuteczne w oczyszczaniu jamy ustnej?

Szczoteczka elektryczna, zwana także rotacyjną, to jeden z rodzajów szczoteczek do zębów, wymieniany zaraz obok szczoteczki manualnej i sonicznej, choć ta ostatnia również zaliczana jest niekiedy do grupy urządzeń elektrycznych. Szczoteczka elektryczna działa dzięki wbudowanemu w nią silniczkowi elektrycznemu, który wprawia wymienną główkę w ruchy rotacyjne, pulsacyjne, a czasem i oscylacyjne. Pierwsze to inaczej ruchy obrotowe, wykonywane w płaszczyźnie góra-dół, dzięki nim główka wchodzi w wibracje. Drugie to ruchy dociskające główkę do i od zębów, a trzecie polegają na obracaniu się szczoteczki w lewo i w prawo. Urządzenie może być zasilane akumulatorowo bądź bateryjnie.

Jak działa szczoteczka elektryczna?

Szczoteczka elektryczna może wykonywać od kilku do kilkunastu tysięcy ruchów w ciągu minuty, co sprawia, że skutecznie oczyszcza ona jamę ustną, docierając do miejsc często niedostępnych dla zwykłych szczoteczek. Badania wykazują, że ten model szczoteczki rozbija nawet do 100% więcej płytki nazębnej. Urządzenia elektryczne zwykle wyposażone są w kilka trybów pracy z różnym przeznaczeniem, np. tryb do codziennego szczotkowania zębów, tryb wybielający czy tryb do zębów wrażliwych. Inne udogodnienia to dodatkowe funkcje zwiększające komfort użytkowania, np. czujnik kontroli nacisku czy timery odmierzające rekomendowany przez stomatologów czas mycia. Ważne są także końcówki wymienne, których wybór zależy od naszych indywidualnych potrzeb.

Jak wybrać szczoteczkę elektryczną?

Na rynku produktów do higieny jamy ustnej możemy znaleźć naprawdę wiele szczoteczek elektrycznych, które znacznie różnią się od siebie ceną. Za podstawowe modele zapłacimy zazwyczaj około 100-200 złotych, natomiast za te najbardziej zaawansowane technologicznie – nawet 1000 złotych. Przy zakupie szczoteczki elektrycznej warto więc zwracać uwagę na: jej rozmiar, twardość włosia, częstotliwość ruchów główki czy dodatkowe funkcje urządzenia. Przydatne informacje znajdziesz na stronie https://denthelp.pl/blog/ranking-szczoteczek-elektrycznych

Rozmiar szczoteczki elektrycznej powinien zostać odpowiednio dobrany do wieku użytkownika. Główka w szczoteczce przeznaczonej dla dzieci powinna być mniejsza. Podobnie jest w przypadku twardości włosia, które powinno być miękkie i delikatne, aby nie podrażnić dziecięcych dziąseł. Na włókna powinny zwracać uwagę również osoby z nadwrażliwością jamy ustnej czy te noszące aparaty ortodontyczne. Jeśli Twoje zęby i dziąsła są zdrowe, a zależy Ci na intensywnym wybielaniu, wybieraj końcówki z twardym włosiem. Kolejnym ważnym aspektem jest prędkość ruchów główki. Im jest ona wyższa, tym większe szanse na skuteczne oczyszczenie jamy ustnej z osadów, bakterii i resztek pożywienia. Trzeba jednak pamiętać, że nie w każdym przypadku najwyższa prędkość będzie dobra, np. u dzieci. Najlepiej wybrać szczoteczkę, która wykonuje trzy rodzaje ruchów: pulsacyjne, rotacyjne i oscylacyjne.

Zalety szczoteczki elektrycznej

Szczoteczki elektryczne mają naprawdę wiele zalet, które sprawiają, że sięgamy po nie tak często. Wśród nich możemy wyróżnić:

Wady szczoteczki elektrycznej

Szczoteczka elektryczna ma również wady, przez które czasami decydujemy się na zakup szczoteczki sonicznej. Oto one:

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version