52 cudzoziemców próbowało w piątek (29.07) nielegalnie przedostać się do Polski przez granicę z Białorusią. Byli to m.in. obywatele Angoli i Wybrzeża Kości Słoniowej. Wszystkie te osoby zatrzymano – podała w raporcie z minionej doby Straż Graniczna.
CZYTAJ: 27 cudzoziemców próbowało przedostać się do Polski z Białorusi
SG podała w sobotę rano (30.07) na Twitterze, że największa grupa, licząca 23 osoby, nielegalnie przekroczyła granicę przez rozlewiska rzeki Leśna Prawa, na odcinku, za który odpowiada placówka Straży Granicznej w Białowieży (Podlaskie). Również w czwartek (29.07) przez te rozlewiska próbowało dostać się do Polski 13 imigrantów.
W dn.29.07 na terytorium????próbowało nielegalnie przedostać się z????52 cudzoziemców m. in.ob.Angoli i Wybrzeża Kości Słoniowej. Wszystkie osoby zatrzymano.
Największa grupa 23 cudzoziemców nielegalnie przekroczyła granicę przez rozlewiska rzeki Leśna Prawa na odcinku #PSGBiałowieża pic.twitter.com/5kJWIGFwNN— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) July 30, 2022
Z danych Straży Granicznej wynika, że od początku lipca zanotowano blisko 850 prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy. Od początku roku było ponad 6,8 tys. takich prób.
Kończy się budowa stalowej zapory na granicy z Białorusią – miała być gotowa do końca czerwca, ostatecznie prace przedłużono o miesiąc. Jak poinformowała rzeczniczka SG por. Anna Michalska, przęsła ustawiane są na ostatnich kilkudziesięciu metrach, a na już ukończonych odcinkach prowadzone są prace związane z instalacją tzw. bariery elektronicznej, czyli systemu kamer i detektorów.
CZYTAJ: Ostatnie prace nad zaporą na granicy polsko-białoruskiej
Z końcem czerwca przestały obowiązywać przepisy o czasowym zakazie przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w woj. podlaskim i lubelskim. Wprowadzono je w związku z kryzysem migracyjnym, potem tłumaczono je również koniecznością zapewnienia porządku i bezpieczeństwa w związku z budową zapory inżynieryjnej. Weszły one w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego rozporządzenia, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r.
CZYTAJ: Lubelskie: zapora wzdłuż Bugu przy granicy polsko-białoruskiej zostanie usunięta
Od 1 lipca do 15 września w Podlaskiem obowiązuje – wydany przez wojewodę – zakaz zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej na odległość 200 metrów. Z wnioskiem o jego wprowadzenie wystąpił komendant Podlaskiego Oddziału SG. Zakaz obowiązuje w całym województwie z wyjątkiem odcinków granicy przebiegających na rzekach.
RL/PAP/ opr. KB
Fot. Straż Graniczna