Urządzenie do pomiaru długości startu i lądowania samolotów z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, czy prognozowanie pęknięć wałów – m.in. takie wynalazki naukowców Politechniki Lubelskiej otrzymały dofinansowanie w ramach pierwszego konkursu programu „Polska Metrologia”.
– Do politechniki trafi 2,5 mln zł – mówi minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. – Zgłoszono 90 projektów badawczych, zakwalifikowano do finansowania 26 takich projektów, z czego aż 4 są realizowane przez Politechnikę Lubelską. To bardzo dobry start Polskiej Unii Metrologicznej, to bardzo dobry start programu „Polska Metrologia”, programu, który będzie kontynuowany.
ZOBACZ ZDJĘCIA: Konferencja prasowa poświęcona sukcesowi naukowców Politechniki Lubelskiej w programie „Polska Metrologia”
– Dwa projekty są bardzo kluczowe dla rozwoju polskiej metrologii i odpowiedzą za minimalizowanie strat w przemyśle – mówi dyrektor biura Polskiej Unii Metrologicznej prof. Jerzy Józwik. – To przynosi konkretne korzyści finansowe przedsiębiorcom, ale także rozwija polską naukę. Opracowanie takiego kryterium, chociażby pękania, może posunąć ten obszar naukowy mocno do przodu.
Jesienią w Lublinie odbędzie się Międzynarodowy Kongres Metrologiczny, który będzie dotyczył nowych trendów w metrologii światowej. Wtedy też lubelscy badacze będą mogli skonfrontować wyniki swoich prac i eksperymentów z naukowcami z całego świata i przedstawić swoje wynalazki.
RyK / opr. WM
Fot. Krzysztof Radzki