Po 10 miesiącach przestaje obowiązywać zakaz przebywania w 183 miejscowościach w woj. lubelskim i w woj. podlaskim przylegających do granicy z Białorusią. Wstęp jest zabroniony tylko w pasie o szerokości 200 metrów wzdłuż podlaskiego odcinka granicy.
Zakaz przebywania przy granicy z Białorusią był związany z presją migracyjną wywołaną przez reżim Alaksandra Łukaszenki. Nie dotyczył m.in. mieszkańców, osób prowadzących tam działalność gospodarczą i służb. Obowiązywał prawie 10 miesięcy, od 2 września ubiegłego roku. Tego dnia na tym terenie wprowadzono stan wyjątkowy na 30 dni, który następnie przedłużono o kolejne 60 dni.
Stan wyjątkowy trwał do 30 listopada włącznie i zgodnie z Konstytucją nie mógł być ponownie przedłużany. Przez kolejne miesiące zakaz w tej samej strefie obowiązywał na mocy rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego. Takie rozwiązanie umożliwiła nowelizacja ustawy o ochronie granicy państwowej.
CZYTAJ TEŻ: „Tarcza dla pogranicza”. Rząd przygotowuje program wsparcia dla przedsiębiorców przy granicy z Białorusią
Początkowo rozporządzenie MSWiA wprowadziło zakaz przebywania na trzy miesiące – od 1 grudnia do 1 marca. Następnie okres ten został wydłużony do 30 czerwca. Termin ten zbiegał się z planowanym ukończeniem budowy zapory fizycznej, która powstawała na 187 kilometrach podlaskiego odcinka granicy z Białorusią.
Budowa została ukończona i – zgodnie z zapowiedzią ministra Kamińskiego z 9 czerwca – rozporządzenie o zakazie od piątku już nie obowiązuje. Wstęp jest zabroniony tylko w pasie o szerokości 200 metrów wzdłuż podlaskiego odcinka granicy.
Zakaz w tym pasie od piątku wprowadził wojewoda na podstawie przepisu z ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. MSWiA i Straż Graniczna tłumaczą, że jest on potrzebny ze względu na budowę bariery elektronicznej, na którą składają się m.in. kamery i czujniki ruchu. Perymetria zabezpieczy 202 km i ma być gotowa do połowy września. W Lubelskiem, gdzie granica przebiega po rzece Bug i prace nie są prowadzone, takich ograniczeń nie ma.
Z rozporządzenia wojewody podlaskiego wynika, że pas granicy objęty zakazem zbliżania się na odległość 200 metrów ma 203,5 km długości. Przebiega od styku granic Polski, Białorusi i Litwy do znaku granicznego nr 498 oraz od północnego brzegu Bugu do znaku nr 444. Za złamanie zakazu grozi mandat.
CZYTAJ TEŻ: „Wracamy do normalności”. Zakaz przebywania przy granicy z Białorusią będzie zniesiony
PAP / RL opr. KS
Fot. Twitter Terytorialsi / archiwum