Leczenie w nowoczesnych warunkach. W szpitalu przy al. Kraśnickiej powstanie blok R [ZDJĘCIA]

img 20220705 162521 2022 07 05 171939

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie będzie miał nowy budynek. Tak zwany blok R powstanie na tyłach placówki przy al. Kraśnickiej. Dziś (05.07) marszałek województwa lubelskiego oraz dyrektor szpitala podpisali umowę na realizację zadania.

Tak zwany blok R powstanie z przeznaczeniem zabiegowo-anestezjologicznym i ma pozwolić na leczenie pacjentów w nowoczesnych warunkach. – Budowa tego bloku pozwoli tak naprawdę zakończyć budowę tego szpitala – mówi marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski. – W tym szpitalu, który był budowany 50 lat temu, zabrakło jednego elementu – bloku R. Będzie on powstawał dopiero teraz, za pieniądze unijne. Jeśli wybudujemy blok R w szpitalu przy al. Kraśnickiej, zakończymy tak naprawdę budowę wojewódzkiego szpitala, bo nie było tutaj w jednym miejscu 5 sal operacyjnych i 1 sali hybrydowej, nie było kilkunastu łóżek pomocy anestezjologicznej, które razem dają obraz tego, co szpital powinien robić, czyli nowoczesnego centrum leczniczego i nowoczesnych sal operacyjnych w jednym miejscu. Do tego dochodzi jeszcze sterylizatornia i nowoczesna apteka szpitalna. Wtedy będziemy mieli komplementarny szpital przy al. Kraśnickiej, czego sobie i państwu życzę. Pamiętajmy, że ten szpital jest kluczowym elementem systemu ochrony zdrowia w całym województwie lubelskim.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Podpisanie umowy na budowę bloku R w szpitalu przy al. Kraśnickiej

– Czekaliśmy na ten blok ponad 46 lat. Będzie miał 5 kondygnacji, w tym 2 podziemne – mówi dyrektor szpitala im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Piotr Matej. – To budynek, w którym będzie centralny trakt operacyjny z 6 salami, w tym sala hybrydowa. Do dyspozycji będzie też oddział zwiększony z 9 do 18 łóżek anestezjologii, intensywnej terapii. Będą sale wybudzeń, które pozwolą nam sprawniej wykorzystywać potencjał sal operacyjnych. Chcemy, żeby oczekiwanie na zabiegi było jak najkrótsze, a stres związany z pobytem w szpitalu jak najmniejszy i najkrótszy.

– Ta szósta sala operacyjna, która znajdzie się w tym budynku, czyli sala hybrydowa, będzie wyposażona w robota chirurgicznego – uzupełnia marszałek Stawiarski. – Mam nadzieję, że stanie tam da Vinci, a także najnowocześniejszy sprzęt, jaki jest w tej chwili dostępny na świecie. Pamiętajmy, że medycyna tak idzie do przodu, że tak naprawdę po wybudowaniu bloku R ta lecznica stanie się jedną z najnowocześniejszych na terenie województwa lubelskiego, ale także i w Polsce. Sprzęt, który będzie w 2023 roku, będzie na światowym poziomie. To nasza ambicja, ambicja województwa lubelskiego. 

– Budowa tego bloku zdecydowanie poprawi pracę szpitala – podkreśla zastępca dyrektora ds. lecznictwa i ordynator oddziału intensywnej terapii w szpitalu przy al. Kraśnickiej, Małgorzata Piasecka. – Przede wszystkim liczba stanowisk intensywnej terapii do tego nowo połączonego, nowo powstałego szpitala w kilku lokalizacjach jest zdecydowanie niewystarczająca. Regulacje prawne, które są z tego tytułu, a więc standardy anestezjologiczne, intensywnej terapii przewidują, aby w stosunku do liczby łóżek w szpitalu oddział intensywnej terapii stanowił 2 procent tych łóżek. W związku z tym zwiększenie liczby z 9 do 18 spełni te wymogi w nowo powstałym, zespolonym szpitalu. Dodatkowo standard oddziału intensywnej terapii, który jest technicznie najbardziej zaawansowanym oddziałem, będzie zupełnie inny. Będą tam sale izolatki, sale jednołóżkowe, sale z dializoterapią, także sale do pobytu pacjenta z rodziną. To wszystko zostanie uwzględnione w nowo powstałym obiekcie. 

CZYTAJ: „Trwają intensywne prace wykończeniowe”. Lubelski szpital zaprezentował nowy budynek [ZDJĘCIA]

Wartość projektu, wraz z wyposażeniem, to blisko 76 milionów złotych, z czego ok. 65 milionów złotych to dofinansowanie z Unii Europejskiej. Aktualnie szpital jest na etapie wyboru wykonawcy zadania. 

Powierzchnia budynku wyniesie 6,5 tysiąca metrów kwadratowych. Planowane zakończenie realizacji inwestycji to czwarty kwartał przyszłego roku.

EwKa / opr. WM

Fot. Iwona Burdzanowska

Exit mobile version