Literackie święto w Szczebrzeszynie. W sierpniu Stolica Języka Polskiego

img 20210808 101643 2022 07 08 213421

Miron Białoszewski patronować będzie ósmemu Festiwalowi Stolica Języka Polskiego, który odbędzie się od 7 do 13 sierpnia w Szczebrzeszynie i Zamościu. Gośćmi imprezy będą m.in. Sylwia Chutnik, Bogdan Zadura, Małgorzata Rejmer.

Patronem 8. Festiwalu Stolica Języka Polskiego będzie Miron Białoszewski, który w tym roku obchodziłby setne urodziny. – Codziennie będziemy rozmawiać o poecie i pisarzu, nowych książkach, które wychodzą, o dyskusjach wokół tej postaci. Będzie sporo premier w tym roku: nowa powieść Filipa Zawady, nowa powieść Sylwii Chutnik, a także pierwsze spotkanie wokół książki Barbary Sadurskiej „Czarny hetman” – wyliczyła kuratorka głównego programu festiwalu Justyna Sobolewska.

Dodała, że w związku z sytuacją zza wschodnią granicą, na festiwalu będą obecne również pisarki ukraińskie m.in. Oksana Zabużko, Tamara Duda. – Będziemy też rozmawiać o poezji ukraińskiej ze znakomitym tłumaczem Marcinem Gaczkowskim i poetą Bogdanem Zadurą. Będziemy też rozmawiać o nowej książce Ziemowita Szczerka o Lwowie – zaprosiła Sobolewska.

CZYTAJ: Szczebrzeszyn znów stanie się Stolicą Języka Polskiego

Festiwal rozpocznie się 7 sierpnia w Zamościu, a od 8 do 13 sierpnia przeniesie się do Szczebrzeszyna. Gośćmi imprezy będą także m.in. Małgorzata Rejmer, Paweł Sołtys, Wojciech Bonowicz, Anna Dziewit-Meller, Anda Rottenberg.

– W tym roku, niestety ze względu na wojnę w Ukrainie, zaczynamy festiwal od rozmowy o propagandzie, o tym jak różne czynniki i komunikaty wpływają na rozumienie rzeczywistości przez ludzi. Potem będziemy rozmawiali do języku perswazji i języku manipulacji, o podobieństwach i różnicach między tymi zjawiskami, a następnie wrócimy do hasła, które określa pasmo językowe „Wyłącz nienawiść, włącz empatię” o języku w polskiej przestrzeni publicznej XXI wieku. Poświęcimy dużo uwagi zarówno osobom o innym kolorze skóry, jak i osobom o zróżnicowanej płci i orientacji seksualnej, a także zajmiemy się wiekiem i wykluczeniami, wynikającymi z kryzysu psychicznego czy niezadowolenia ze swojego ciała – poinformował kurator pasma językowego dr hab. Paweł Nowak.

Organizatorzy zapraszają w tym roku również na pasmo poświęcone Śląskowi. – Śląsk – zadziwiające zagęszczenie niewypowiedzianych historii. A może żadna historia nie potrafi wypowiedzieć tego miejsca. Może Śląsk to raczej stan świadomości. Jeśli tak, to nic lepiej od literatury nie potrafi się z tym zmierzyć”– zaprosił do Szczebrzeszyna kurator pasma Śląsk prof. Ryszard Koziołek.

Podczas 8. Festiwalu Stolica Języka Polskiego odbędą się także wystawy, warsztaty, widowiska poetyckie, a także koncerty. Na otwarcie imprezy w Zamościu wystąpi Włodzimierz Nahorny m.in. z Magdą Umer. Z kolei na 11 sierpnia zaplanowano koncert Mikołaja Trzaski w 80. rocznicę Zagłady Żydów szczebrzeskich. W trakcie festiwalu przyznana zostanie również Nagroda Człowieka Słowa i Nagroda Wielkiego Redaktora. Jak co roku dla najmłodszych przewidziano zajęcia z cyklu Mała Stolica Języka Polskiego.

Podczas zeszłorocznego Festiwalu Stolica Języka Polskiego odbyło się ponad 110 wydarzeń kulturalnych, w tym m.in. 28 spotkań autorskich, 15 koncertów, 3 wystawy, 10 cyklów warsztatowych. Organizatorem Festiwalu Stolica Języka Polskiego jest Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń, której misją jest upowszechnianie i wspieranie działań z zakresu kultury i sztuki.

Więcej informacji na stronie: stolicajezykapolskiego.pl.

RL / PAP / opr. ToMa

Fot. archiwum

Exit mobile version