Lubelskie gminy najszybsze. Nagrody od ministerstwa za deklaracje

f5ed71f2 c11a 478d b8c6 d61b21a0e13d 2022 07 21 193717

Trzy gminy w Polsce zostały nagrodzone za najszybsze wypełnienie przez mieszkańców kompletu deklaracji Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Aż dwie z nich są z województwa lubelskiego. To miasto Terespol i gmina Siennica Różana.

– Dziś (22.07) mamy przyjemność nagrodzić te gminy trofeum Lidera Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Jako pierwsze w ustawowym terminie miały komplet deklaracji – oznajmił minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Wręczył on przedstawicielom tych gmin statuetki.

By zachęcić gminy do składania deklaracji, Główny Urząd Nadzoru Budowlanego ogłosił w kwietniu konkurs na Lidera Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. – Cieszył się on  dużym zainteresowaniem i podgrzewał emocje, zarówno wśród składających deklaracje, jak i lokalnych władz czy też instytucji zajmujących się na co dzień działaniami na rzecz ochrony powietrza. Nagrodzonym gratulujemy 100% skuteczności – stwierdziła Dorota Cabańska, główny inspektor nadzoru budowlanego.

– Do 20 lipca właściciele i zarządcy budynków złożyli blisko 7,3 mln deklaracji w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków – poinformował minister Waldemar Buda. – Tak duży sukces był możliwy przede wszystkim dzięki dużej świadomości obywateli. Polacy wiedzą, jak bardzo ważna jest dobra jakość powietrza.

CZYTAJ: Ostatni dzień na zgłoszenie źródła ogrzewania domu. Zapominalskim grozi grzywna i brak dopłat

Z dotychczas przekazanych deklaracji wynika, że w Polsce najwięcej – ponad 3 mln 200 tys. – jest kotłów  na paliwo stałe. Nieco mniej – ponad 2 mln 300 tys. – jest kotłów gazowych. W nieco ponad 1 mln mieszkań występuje ogrzewanie elektryczne. W polskich domach jest również ponad 1 mln kominków lub pieców tzw. kóz. W ponad 300 tys. budynków wykorzystuje się kolektory słoneczne, a prawie 290 tys. mieszkań korzysta z miejskiej i lokalnej sieci ciepłowniczej.

Wykorzystywane źródła ciepła:

– Kotły na paliwo stałe (węgiel, drewno, pellet lub inny rodzaj biomasy) – 3 242 237.
– Kotły gazowe – 2 338 763.
– Ogrzewanie elektryczne, bojler elektryczny – 1 026 489.
– Kominek, koza, ogrzewacz powietrza na paliwo stałe (drewno, pellet lub inny rodzaj biomasy, węgiel) – 1 024 897.
– Kuchnie węglowe, piecokuchnie itp. – 505 394.
– Piece kaflowe na paliwo stałe (węgiel, drewno, pellet lub inny rodzaj biomasy) – 419 297.
– Kolektory słoneczne do ciepłej wody użytkowej lub z funkcją wspomagania ogrzewania – 308 341.
– Miejska i lokalna sieć ciepłownicza – 288 114.
– Pompy ciepła – 209 666.
– Kotły olejowe – 94 370.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB), która powstała na mocy noweli ustawy termomodernizacyjnej, ma pomóc w identyfikowaniu źródeł niskiej emisji z budynków w Polsce. W tym ogólnokrajowym systemie są gromadzone informacje na temat źródeł emisji w sektorze komunalno-bytowym. Dane, które są zbierane za pośrednictwem CEEB, mają stanowić podstawę m.in. do realizacji programów wymiany starych kotłów grzewczych, polityki niskoemisyjnej oraz przyznawania funduszy na działania wpływające na poprawę jakości powietrza.

CZYTAJ: Janusz Bodziacki z urzędu marszałkowskiego: Za 15 dni mija termin obowiązkowego złożenia deklaracji o sposobach ogrzewania domów

Deklaracje do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków można było składać do 1 lipca 2022 roku.

ToMa

Fot. Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Exit mobile version