Marian Król: Lubelski Lipiec był czymś wyjątkowym w Polsce

dsc 0133ok 2020 04 08 104740 2022 07 22 175203

Trwają uroczystości w rocznice Lubelskiego Lipca ’80. Lubelski Lipiec dał początek fali strajków w całej Polsce i tworzeniu Solidarności. 42 lata temu zastrajkowali pracownicy PZL-Świdnik, a także lubelskiej Lokomotywowni.

CZYTAJ: „Pragnęliśmy żyć w wolnej, niezależnej Ojczyźnie”. Obchody 42. rocznicy Lubelskiego Lipca [ZDJĘCIA]

– Lubelskie wydarzenia zostały przytłumione przez późniejsze strajki na Wybrzeżu, stąd można odnieść wrażenie, że Lubelski Lipiec przez lata nie był dostrzegany, a jego znaczenie doceniane – mówi w rozmowie z Ryszardem Majewskim Przewodniczący Zarządu Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność”, Marian Król.

CZYTAJ: Prezydent Andrzej Duda: Lubelski Lipiec był przełomem, który skierował na nowe tory dzieje Polski, Europy i świata [ZDJĘCIA]

ZOBACZ ZDJĘCIA: 42. rocznica Lubelskiego Lipca – uroczysta msza święta

– Lubelski Lipiec był niedoceniony. Wydaje się, że już w roku 1981 nie do końca zadbano o zaakcentowanie jego znaczenia. I te normalne, ludzkie egoizmy, powodują że w zasadzie to Gdańskowi przypisano wszystkie sukcesy roku 1980. A Lubelski Lipiec był czymś wyjątkowym w kraju. Być może przed Świdnikiem protestowało kilkadziesiąt zakładów pracy. Ta fala niepokoju już od 1 lipca, przetaczała się przez Polskę, bo ówczesna podwyżka cen artykułów podstawowego utrzymania spowodowała wielkie niezadowolenie. Wyjątkowość protestu w Świdniku polega na tym, że to tu przeprowadzono pierwszy strajk – nie 2-3 godzinny postój, jakiś wiec – tylko był 4-dniowy strajk. Później ta fala strajków przetoczyła się przez całą Lubelszczyznę. Udział w niej wzięło ponad 170 zakładów pracy. Trudno dziś powiedzieć, ilu to było ludzi, bo historyk na początku lat 90. oparł swoją informację o meldunki Komitetu Wojewódzkiego PZPR, które nie mogą być wiarygodne. Nie dotarł też w tamtym czasie do wszystkich źródeł, bo było podane, że strajkowało 150 zakładów/ A my dziś wiemy, że tak naprawdę było ich 174. To był taki czas, że i w Świdniku, i we wszystkich innych zakładach strajkowali nie tylko bezpartyjni, ale i ci, że tak powiem „towarzysze”, byli wówczas niezadowoleni z poziomu życia i sposobu organizowania tego życia – dodaje Marian Król. 

Cała rozmowa w materiale wideo:

W najbliższą niedzielę (24.07) zaplanowano uroczystości przed lubelskim Krzyżem Wdzięczności, a także mszę w archikatedrze w intencji Ojczyzny.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Uroczystości z okazji 42. rocznicy Lubelskiego Lipca – wręczenie odznaczeń

Według danych NSZZ „Solidarność” podczas „Lubelskiego Lipca 80” przeciwko ówczesnym komunistycznym władzom zaprotestowało  około 80 tysięcy pracowników.

CZYTAJ: Lublin: uroczystości w 42. rocznicę Lubelskiego Lipca

RMaj / opr. KB

Fot. archiwum

Exit mobile version