Masłomęcz: Wioska Gotów jeszcze bardziej atrakcyjna. Powstanie wyjątkowe podziemne muzeum

goci widok 3 2022 07 14 203252

Wioska Gotów w Masłomęczu za dwa lata zamieni się w Centrum Dziedzictwa Archeologicznego i Kulturowego. Na dotąd niezagospodarowanej przestrzeni powstanie podziemne muzeum ze skarbami Gotów z terenu Kotliny Hrubieszowskiej.

CZYTAJ: Masłomęcz: konsultacje w sprawie uatrakcyjnienia oferty Wioski Gotów

– Nie byłoby tego wszystkiego, gdyby nie archeolodzy, prowadzone przez nich przez ponad 20 lat wykopaliska i akceptacja miejscowej ludności – mówi wójt gminy Hrubieszów Tomasz Zając. – Skutkiem tego było właśnie to, że w 2007 roku powstał pierwszy taki malutki obiekcik w postaci chaty gockiej, wzorowany na jednej z tych chat gockich, które tutaj były w II i IV wieku naszej ery. Została zawiązana taka grupa międzypokoleniowa, która zaczęła kultywować dziedzictwo kulturowe i historyczne Gotów. Później ta grupa została sformalizowana poprzez to, że powstało Masłomęckie Stowarzyszenie – Wioska Gotów.

– Początki były takie dość dziwaczne, bo nikt nie wierzył, że u nas ta historia sięga tak daleko – zaznacza Lucyna Gontarz, sołtys wsi Masłomęcz. – Wszyscy mówili „E tam, przyjechali, pokopali i pojechali”, nieprawda. Co roku przyjeżdżali studenci, mieliśmy różne wykopy, więc ludzie zaczęli ufać. Zaczęli ufać i zastanawiać się, co z tym zrobić. Ale mieliśmy pana prof. Kokowskiego – on nas zachęcił do tego, żeby stworzyć tę Wioskę Gotów, żeby tę historię kontynuować. Zaczęliśmy się uczyć. Mieliśmy najpierw warsztaty: robiliśmy igły z kości, robiliśmy krajki, garnki zaczęliśmy lepić, zaangażowaliśmy się w to. Bardzo dużo ludzi z naszej miejscowości zaangażowało się tak, że trwają w tym do dzisiaj.

– Robię kaszę, robimy rzeczy z modeliny, lepimy garnki, robimy korale. Jestem na rencie i wolny czas spędzam w Wiosce Gotów – opowiada Marianna Pakuła.

– Udaję Gota. Odtwarzam, rekonstruuję – mówi pan Czesław, pracownik Wioski. – To są ludy, które 1800 lat temu żyły na naszej ziemi. Dzięki wykopaliskom my dzisiaj możemy to odtwarzać. Możemy opowiedzieć, jak żyły tamte ludy, które były na naszym terenie. Rekonstruujemy historię tego, jak oni żyli, żeby pokazać ludziom, jak kiedyś to wyglądało. Robimy tutaj takie muzeum – prawdziwe muzeum, które będzie pod ziemią. A później to zobaczymy. To jest wielka inwestycja i trudno się dzisiaj wypowiadać na ten temat. Ale jestem strasznie dumny z tego, że akurat tak to będzie wyglądało.

CZYTAJ: Wioska Gotów otwarta dla zwiedzających

– Postanowiliśmy wraz z radą w tej kadencji podjąć kolejny krok, który w jakiś sposób wychodziłby naprzeciw oczekiwaniom, zarówno lokalnej społeczności, jak i osobom, które tu przyjeżdżają. W tym roku uzyskaliśmy dofinansowanie na budowę Masłomęckiego Centrum Archeologicznego – dodaje wójt Tomasz Zając.

– Ta inwestycja pojawi się za 2 lata. Jestem bardzo ciekawa, jaki to będzie budynek, bo to, co widzimy na zdjęciach, naprawdę pasuje – mówi sołtys wsi Masłomęcz.

– Ten budynek będzie się składał z dwóch części: podziemnej i części nadziemnej – dopowiada wójt gminy Hrubieszów. – Będzie wkomponowany tutaj w Wioskę Gotów w takiej części narożnej. Będzie on pokryty roślinnością. Użyję porównania do skoczni narciarskiej – będzie pierwsza część nadziemna, parterowa, która będzie stanowić wejście do tego budynku i dach będzie obniżał się w głąb ziemi; pozostała część, podziemna, będzie w ziemi. Chcieliśmy pokazać tę przeszłość archeologiczną skrytą w ziemi na tym poziomie, na którym te obiekty archeologiczne się znajdowały.

W nowoczesnym budynku ze wszelkimi udogodnieniami dla osób z niepełnosprawnościami w części podziemnej obok sali wystawowej będzie także sala konferencyjna i zaplecze kuchenne. Na parterze m.in. sala warsztatowa i kawiarenka.

CZYTAJ: W Masłomęczu jak 2 tys. lat temu

Koszt powstania podziemnego muzeum to 15 mln złotych. Inwestycję dofinansowano z Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”. Gmina jest na etapie postępowania przetargowego.

AP/ opr. KB

Zdjęcia przedstawiają wizualizację Centrum Dziedzictwa Archeologicznego i Kulturowego w Masłomęczu. Fot. nadesłane

Exit mobile version